اینله و آنله دندان

2017-02-28

پر شدگی غیر مستقیم دندان چیست؟

پر شدگی غیر مستقیم مشابه پر کردن دندان با کامپوزیت یا سرامیک است با این تفاوت که ترمیم در آزمایشگاه ساخته میشود. بنابراین باید دو جلسه به مطب مراجعه کنید. جلسه اول پوسیدگی یا پر شدگی قبلی برداشته میشود، قالب گیری از دندان انجام میشود و شکل ناحیه ای که باید پر شود ثبت میگردد و باید تا آماده سازی ترمیم صبر کنید. برای قرار دادن ترمیم بر روی دندان جلسه دوم مراجعه میکنید. زمانی از پر شدگی غیر مستقیم استفاده میشود که ساختار دندان برای پشتیبانی از پر شدگی معمولی کافی نیست اما از طرفی آسیب دیدگی دندان به قدری شدید نیست که نیاز به روکش داشته باشد.

در فاصله بین جلسه اول و دوم از پر شدگی موقتی برایتان استفاده میشود تا از دندان در این مدت محافظت کند.

انواع پر شدگی غیر مستقیم: اینلی و آنلی

اینلی یا اینله مشابه پر کردن معمولی دندان است اما تمامی ترمیم بین کاسپها (برجستگیهای سطح جونده دندان) است. آنلی یا آنله از اینلی گرانتر است و یک یا چند کاسپ را تحت پوشش قرار میدهد. گاهی اوقات به آنلی روکش نیمه نیز گفته میشود.

معایب و مزایای اینلی و آنلی

اینلی و آنلی بادوام تر از پر شدگی معمولی بوده و طول عمر بسیار بیشتری (30 سال) نسبت به آنها دارند. این ترمیمها را میتوان از رزین کامپوزیت، سرامیک و یا طلا ساخت. اینلی و آنلی ساختار دندان را تضعیف میکنند اما در مقایسه با پر شدگی معمولی این تضعیف خیلی کمتر است.

نوع دیگری از اینلی و آنلی، اینلی و آنلی مستقیم است که فرایندهای آن مشابه نوع غیر مستقیم می باشد. تفاوت اینلی و آنلی مستقیم با غیر مستقیم این است که در روش مستقیم ترمیم در مطب ساخته میشود بنابراین میتوان ظرف یک جلسه درمان را انجام داد. انتخاب نوع اینلی یا آنلی بستگی به میزان ساختار باقی مانده دندان و ملاحظات زیبایی دارد.

در چه شرایطی پر شدگی موقتی استفاده میشود؟

1- در مواردی که پر کردن دندان بیش از یک جلسه طول بکشد. مثلا پیش از پر کردن دندان با طلا یا در برخی انواع پر شدگی مانند اینلی و آنلی که از مواد کامپوزیت استفاده میشود.

2- پس از درمان ریشه یا عصب کشی

3- در صورت تحریک شدن پالپ دندان و نیاز به آرام شدن عصب دندان

4- در صورتی که درمان فوری دندانپزشکی (مثلا برای برطرف شدن دندان درد) لازم باشد

توجه داشته باشید که پر شدگی موقتی قرار نیست به صورت دائم در جای خود بماند و خیلی زود در عرض یک ماه دچار شکستگی یا ساییدگی و یا جدا میشود. اگر به موقع پر شدگی موقتی تان را عوض نکنید ممکن است ناحیه تحت درمان عفونت کرده و دچار عوارض بعدی آن شوید.

ارسال شده در اینله و آنله توسط دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی | Tags: , , ,

ارسال نظر