کامپوزیت بهتر است یا لمینت سرامیکی ؟ (فرق کامپوزیت با لمینت)

۱۲ ۱۳۹۶-۱۰-۱۶

تفاوت لمینت با کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان و لمینت دندان یا لمینت سرامیکی هر دو از درمان های زیبایی دندان هستند که به افزایش زیبایی و تغییر ظاهر دندان کمک می کنند. در هر کدام از این درمان ها لایه نازکی به دندان های جلو چسبانده می شود و رنگ، اندازه و شکل دندان را تغییر می دهد. تفاوت کامپوزیت با لمینت در جنس لایه ای است که به دندان چسبانده می شود. جنس متفاوت در این دو درمان باعث می شود مراحل انجام این درمان ها و همین طور ویژگی هر کدام از این درمان ها متفاوت باشد. در این مطلب به مقایسه دو درمان کامپوزیت و لمینت از نظر هزینه، مواد مورد استفاده، دوام، استحکام، ظاهر، نگهداری و ترمیم های مورد نیاز، دقت و نیاز به تراش دندان پیش از لمینت می پردازیم.

کامپوزیت یا لمینت

تفاوت های میان لمینت سرامیکی و کامپوزیت دندان اغلب موجب سردرگمی مراجعه کنندگان در انتخاب مناسب لمینت یا کامپوزیت می شود. اغلب دندانپزشکان با توجه به مهارتشان در انجام هر یک از این دو‌ و از طرفی ذائقه مخاطبینشان آنها را به عمد به سمت انتخاب یکی از این دو درمان سوق میدهند اما واقعیت این است که هر درمان موارد مصرف خاص خود را دارد و هر بیمار کاندید بهتری برای یکی از این دو درمان است.

برای مثال کسی که نیاز به تصحیح موقعیت یک یا دو دندان دارد، کامپوزیت دندان برای وی انتخاب بهتری محسوب می شود. از طرفی شخصی که تقاضای بالایی برای زیبایی دارد و هشت یا ده دندان جلو نیاز به تصحیح موقعیت و رنگ دارند لمینت دندان برای او‌ انتخاب بهتری است. این موارد درمانی به عهده دندانپزشک است که بین این دو انتخاب مناسب تری انجام دهد. اما آنچه مسلم است بیماران باید اطلاع کافی از مزایا و‌ معایب لمینت سرامیکی و کامپوزیت داشته باشند.

در این مقاله سعی شده است توضیحات کاملی در خصوص مزایا و عوارض و معایب لمینت و کامپوزیت دندان داده شود تا بیماران نسبت به خصوصیات واقعی هر درمان آگاه تر شوند.

مزایا و معایب لمینت و کامپوزیت دندان

مقایسه هزینه ی لمینت دندان و کامپوزیت دندان

با توجه به اینکه لمینت سرامیکی دندان در لابراتوار و‌ توسط تکنسین ساخته می شود، قیمت لمینت دندان به طور کلی بالاتر از کامپوزیت دندان است که در مطب و‌ توسط دندانپزشک فرم داده می شود. معمولا قیمت لمینت دندان برای هر دندان بین ۱ تا ۳ میلیون تومان است. این قیمت گذاری با توجه به هزینه لابراتوار، مواد مورد استفاده، تجربه کاری دندانپزشک و امکانات مطب دندانپزشکی انجام می شود.
اما قیمت کامپوزیت دندان در ابتدا حدود نصف لمینیت سرامیکی است. اما با محاسبه هزینه ترمیم های مکرر و همچنین نیاز به تعویض بعد از حدود ۵ سال، هزینه کلی برای فرد بسیار گرانتر از هزینه اولیه خواهد شد.

دوام (طول عمر کامپوزیت دندان و لمینت سرامیکی)

دوام هر دو بسیار وابسته به نگهداری فرد از آنها است. اما در کل طول عمر مورد انتظار لمینت دو برابر طول عمر کامپوزیت بوده و حدود ۱۰ تا ۱۵ سال است. عمر کامپوزیت دندان حدود 5 تا 7 سال است.

استحکام لمینت در مقایسه با کامپوزیت

با توجه به اینکه لمینت سرامیکی دندان در کوره دندانپزشکی در دمایی بالاتر از ۷۰۰ درجه سانتی گراد پخته می شود، ذرات چینی با هم‌ ساختمانی مستحکم و‌ مقاوم را تشکیل می دهند.
کامپوزیت دندان در دهان و با استفاده از نور آبی سفت می گردد و‌ استحکام آن چندین برابر کمتر از سرامیک است.

تفاوت ظاهر لمینت و کامپوزیت

با توجه به اینکه شکست و‌ عبور نور از ذرات سرامیک بهتر از کامپوزیت انجام می شود و اینکه لعاب سطحی ای که به لمینت سرامیکی دندان زده می شود و سپس در کوره پخته می شود، لمینت سرامیکی ظاهر زیباتر و‌ درخشان تری دارد.

ونیر سرامیکی

ونیر سرامیکی دندان

نگهداری و مراقبت از لمینت و کامپوزیت

  • استفاده از مسواک و نخ دندان برای هر دو توصیه می شود.
  • واتر پیک وسیله بسیار مفیدی جهت نظافت محیط دهان است.

"نگهداری

  • مسواک مدیوم یا زبر می تواند باعث ایجاد خراش روی سطح کامپوزیت شده و روند تغییر رنگ کامپوزیت دندان را تسریع کند.
  • استفاده از تخمه و شکستن پوست فندق و پسته و یا گاز زدن به هسته هلو و شیشلیک می تواند باعث شکستن لمینت و کامپوزیت دندان شود.
  • استفاده از نایت گارد در شب برای لمینیت و کامپوزیت توصیه می شود.

پالیش (پولیش) کامپوزیت دندان و تغییر رنگ آن

یکی از مهمترین معایب کامپوزیت دندان تغییر رنگ آن به مرور زمان است. با توجه به اینکه کامپوزیت دندان برخلاف لمینت سرامیکی در کوره پخته نمی شود، دارای لعاب سرامیکی نیست و در صورت مراقبت نکردن ممکن است رنگ آن به مرور زمان تغییر کند. برای ترمیم رنگ آن نیاز است تا به صورت دوره ای پالیش شود تا به رنگ اولیه خود بازگردد. مزیت لمینت سرامیکی در ثابت ماندن رنگ آن در طول زمان است.

دقت

آنچه مسلم است هر دو روش به نوعی هنر دست به حساب می آیند و دقت و هنر دندانپزشک تاثیر بسزایی در کیفیت و‌ نتیجه نهایی کار دارد. اما با توجه به اینکه کامپوزیت دندان در دهان بیمار و در شرایطی سخت ساخته می شود، خستگی بیمار و دندانپزشک اجتناب ناپذیر است. ولی لمینت لابراتواری در محیط کنترل شده خارج دهان ساخته می شود. مجموعه این عوامل به نفع دقیق تر بودن لمینیت سرامیکی هستند.

درمان شکستگی و ترمیم لمینت سرامیکی و کامپوزیت دندان

یکی از اتفاقات بد در رابطه با لمینیت سرامیکی، شکستگی یا لب پر شدن لمینت است که عموما به علت بی احتیاطی بیمار رخ می دهد. در مورد کامپوزیت، داخل دهان عمل ترمیم امکان پذیر است اما در مورد لمینیت همان یک واحد شکسته باید مجددا ساخته شود. بنابراین در صورت شکستگی لمینیت سرامیکی نیاز است تا آن واحد تعویض شود ولی شکستگی کامپوزیت قابل ترمیم است.

نیاز به تراش دندان پایه در لمینت و کامپوزیت

کامپوزیت دندان ماده ای خمیری شکل است که به سطح دندان اضافه شده، فرم داده‌ شده و با نور سفت می شود. این خصوصیت باعث می شود بتوان آن را به هر شکلی در آورد و به هر جایی اضافه کرد بدون اینکه نیاز به تراشیدن از سطح دندان پایه باشد.

اما مسئله مهم این است که تمام سطوح بیرون زده و برجسته دندان باید حتما تراشیده شوند در غیر این صورت با اضافه کردن کامپوزیت، دندان بیرون زده تر خواهد شد. نقطه حساس و حیاتی دیگر خط تماس دو دندان مجاور است که چنانچه به آن بدون تراش، کامپوزیت اضافه شود شکل خط تماس تغییر کرده و در این محل غذا باقی می ماند و به مرور تغییر رنگ را شاهد خواهیم بود که بسیار شایع است.
محل دیگری که امکان قرار دادن کامپوزیت بدون تراش وجود ندارد روی لبه فوقانی دندان های پایین است. چرا که قرار دادن یک لایه در این نقطه باعث می شود که این محل زودتر از بقیه دندان ها به پشت دندان های بالا اصابت کند و فرد احساس بلندی کند و دندانپزشک مجبور شود آنقدر از کامپوزیت بتراشد که سایه ای نازیبا در این محل به وجود آید.
اما چنانچه دندانپزشک مهارت کافی در مورد لمینیت سرامیکی دندان داشته باشد و با یک لابراتوار حرفه ای همکاری کند، می تواند میزان تراش دندان را به حداقل و بدون آسیب برساند که در مجموع بسیار به نفع بیمار خواهد بود.

فیلم تراش دندان برای لمینیت سرامیکی (نمونه درمان لمینت سرامیکی توسط دکتر میرشکار)

در این فیلم می بینید که دندان بسیار کم تراشیده می شود و میزان تراش حداقل ممکن است.

جدول مقایسه لمینت سرامیکی دندان و لمینت کامپوزیت دندان (کامپوزیت یا لمینت)

کدام بهتر است کامپوزیت یا لمینت

 

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست؟

اصلاح لبخند لثه ای با لیزر لثه و جراحی لثه

اصلاح لبخند لثه ای

لمینت سرامیکی

اصلاح طرح لبخند

روکش سرامیکی دندان

نمونه های درمان

لمینت دندان در اصلاح طرح لبخند

لمینت دندان چیست؟

 

 

 

 

 

لمینیت سرامیکیلمینیت کامپوزیتی
هزینه درمان
دوام۱۰ تا ۱۵ سال۵ تا ۷ سال
استحکامزیادکم و احتمال لب پر شدن مکرر
ظاهرزیبا، شفاف و طبیعیکدر و با احتمال تغییر رنگ بخصوص در لبه های اطراف
نگهداریمانند دندان طبیعیپالیش و ترمیم دوره ای
دقتاغلب بسیار دقیق است. بسته به دقت لابراتوار و دندانپزشکاغلب علیرغم دقت دندانپزشک بسیار غیر دقیق است بخصوص در لبه های بین دندانی
درمان شکستگی لمینیتحتما باید تعویض شودامکان ترمیم داخل دهان وجود دارد
نیاز به تراش دندانتراش حداقلی با توجه به مهارت دندانپزشک و لابراتوار امکان پذیر استبه جز دندانهای بیرون زده نیاز به تراش وجود ندارد

ارسال شده در دندانپزشکی زیبایی, لمینت دندان, لمینت سرامیکی دندان, لمینت کامپوزیت دندان توسط دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی | Tags: , , , , ,
دیدگاه ها12)
ادیبMay 29پاسخ
ممنون از اطلاعات خوبتون.
احمد2019 January 21پاسخ
سلام آیا تراش دندان در لمینت باعث پوسیدگی زودتر دندان نمی شود؟
دکتر محمد میرشکار، دندانپزشک زیبایی، متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی2019 January 21پاسخ
سلام بستگی میزان تراش و نحوه اتصال لمینت به دندان دارد و هردو این ها بستگی به مهارت دندانپزشک دارد. اگر میزان تراش دندان پایه کم باشد و اتصال لمینیت به دندان درست انجام شود احتمال پوسیدگی وجود ندارد. البته باید توجه کرد احتمال پوسیدگی دندان لمینت شده مانند سایر دندان ها است و رعایت بهداشت دهان و دندان ضروری است.
hadi2019 February 1پاسخ
مقایسه خوبی از تفاوت های لمینیت سرامیکی و کامپوزیت دندان بود.
مدرس2019 February 10پاسخ
با سلام لطفا درباره تفاوتهای لمینت و ارتودنسی هم توضیح دهید.
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی2019 February 15پاسخ
سلام لطفا مطلب زیر را مطالعه فرمایید.
لمینت یا ارتودنسی
fateme2019 April 12پاسخ
هر واحد کامپوزیت یعنی چی؟
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی2019 April 14پاسخ
هر واحد در دندانپزشکی به معنای یک دندان است.
محسن2019 April 15پاسخ
میزان تراش دندان برای لمینت سرامیکی چقدر است؟
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی2019 April 16پاسخ
سلام در آماده سازی سطح دندان برای لمینیت، دندانپزشک به میزان حدود سه دهم تا هفت دهم میلی متر از مینای سطح دندان را می تراشد که به اندازه میزان ضخامت لمینیتی است که قرار است بر روی سطح دندان چسبانده شود. میزان تراش ارتفاع دندان بسته به نیاز افزایش ارتفاع یا سایش دندان ها، از صفر تا یک میلی متر متغیر است. چنانچه دندانپزشک مهارت کافی در مورد لمینیت سرامیکی دندان داشته باشد و با یک لابراتوار حرفه ای همکاری کند، می تواند میزان تراش دندان را به حداقل و بدون آسیب برساند که در مجموع بسیار به نفع بیمار خواهد بود.
سپیده2019 April 16پاسخ
سلام دكتر جان من چهار سال پيش لمينت سراميكي كردم و قرار بود كه رنگش ثابت ياشه ولي الان كاملا تغيير رنگ داده ميخواستم بدونم كه لمينت سراميكي جنسهاي مختلف داره و اين تغيير رنگ به خاطر جنس بدش بوده؟
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی2019 April 17پاسخ
سلام لمینیت هایی که در حال حاضر ساخته می شوند اکثرا از جنس ایمکس هستند. لمینیت های ایمکس در کسانی که پی اچ (PH) بزاقشون اسیدی هست بعد از چند سال کمی تغییر رنگ می دهند.

ارسال نظر