پر کردن دندان با مواد همرنگ دندان به روش اینلی و آنلی (اینله و آنله دندان)

۲ ۱۳۹۶-۱۱-۰۸

پر کردن دندان با مواد همرنگ دندان به روش اینلی و آنلی

اینلی و آنلی که به آنها به ترتیب اینله و آنله نیز گفته می‌شود، ترمیم‌های دندانی هستند که همانند پر کردن دندان برای ترمیم دندان‌های پوسیده استفاده می‌شود. در برخی موارد اینلی و آنلی روش محافظه ‌کارانه و مناسب‌تری نسبت به روکش کردن دندان می‌باشد. اینلی یا آنلی دندان که به آن‌ها پر کردن غیرمستقیم نیز گفته می‌شود، راه حلی محکم‌تر و بادوام‌تر برای ترمیم پوسیدگی دندان و آسیب‌های مشابه می‌باشد. این ترمیم های دندان از نظر عملکردی و زیبایی بسیار مناسب هستند.

اغلب از اینلی و آنلی به عنوان روش جایگزین پرکردن معمولی دندان استفاده می‌شود. در این روش برخلاف پرکردن معمولی دندان که در مطب توسط دندانپزشک انجام می‌شد و مواد مستقیماً بر روی دندان ریخته می‌شد، ترمیم به صورت غیرمستقیم در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می‌شود. سپس ترمیم آماده به مطب ارسال می‌شود تا در جای خالی قرار بگیرد و به دندان چسبانده شود.

در صورتی که ترمیم برای پر کردن مرکز دندان استفاده می‌شود به آن اینلی گفته می‌شود و در صورتی که آسیب دندان وسیع‌تر بوده و یک یا چند کاسپ دندان را نیز شامل می‌شود یا کاملاً سطح جونده دندان را می‌پوشاند به آن آنلی گفته می‌شود.

فواید پر کردن دندان به روش اینلی و آنلی

تنظیم دقیق ترمیم دندان و محافظت از ساختار سالم دندان

برای پر کردن دندان با این ترمیم ها، نیاز کمتری به تراشیدن دندان و برداشتن بافت سالم می‌باشد در نتیجه تا حد ممکن ساختار سالم دندان دست ‌نخورده باقی می‌ماند. در صورتی که پوسیدگی دندان در حد خفیف تا متوسط باشد اما به سطوح جانبی دندان گسترش یافته باشد، این ترمیمها جایگزینی عالی به جای روکش دندان هستند.

همرنگ دندان

برای پر کردن دندان با مواد همرنگ دندان می توان از این مواد که همرنگ دندان بوده و به مرور زمان تغییر رنگ پیدا نمی‌کنند استفاده کرد. در حالی که مواد پرکننده رزین کامپوزیت به مرور زمان دچار تغییر رنگ می‌شوند.

نگهداری آسان

به علت تنظیم دقیق این ترمیم دندانی، تمام لبه های دندان به راحتی تمیز می‌شود. در پر کردن دندان با کامپوزیت ممکن است در فرآیند تاباندن نور (لایت کیور)، مواد پر کننده کامپوزیت جمع‌ و منقبض شده و تطابق دقیق آن با دندان کاهش می یابد در صورتی که اینلی و آنلی از جنس طلا یا سرامیک بوده و چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد.

مهر و موم کردن دندان

در صورتی که دچار پوسیدگی در بخش داخلی دندان شده ‌اید، اینلی برای تان بهتر از پر کردن مستقیم دندان است. علت این است که اینلی بهتر می‌تواند دندان‌ها را مهر و موم کرده و هیچ منفذی برای ورود باکتری‌ها به دندان باقی نمی‌گذارد. همچنین به راحتی تمیز شده و کمتر در آن جرم و پلاک تشکیل می‌شود.

قدرت و استحکام

جنس موادی که اینلی و آنلی از آنها ساخته می‌شود، بسیار مستحکم و بادوام  است. بنابراین اگر می‌خواهید طول عمر پرشدگی دندان تان افزایش پیدا کند، این ترمیم بهترین گزینه است.

جنس مواد ترمیمی دندان به روش اینلی و آنلی

اینلی و آنلی را می‌توان از طلا، پورسلین یا رزین ساخت. دندانپزشک با شما در مورد جنس ترمیم صحبت می‌کند. اگر زیبایی ترمیم برایتان هیچ اهمیتی نداشته باشد (مثلاً برای دندان های عقبی که در معرض دید قرار ندارد)، طلا بهترین گزینه از نظر طول عمر و دوام می‌باشد. پورسلین از نظر زیبایی و همرنگ دندان بودن بهترین گزینه است و در نواحی جلوی دهان که در معرض دید قرار دارند و نیاز به پر کردن دندان با مواد همرنگ دندان دارند، از آن استفاده می‌شود. بنابراین بهترین گزینه برای پر کردن دندان جلو است. افرادی که دندان قروچه دارند یا دندان‌های شان بر هم جفت نمی شود (مال اکلوژن)، بهتر است از مواد رزین استفاده کنند.

پر کردن دندان با مواد همرنگ

نمونه پر کردن دندان با مواد همرنگ دندان به روش اینلی و آنلی

مراحل پر کردن دندان با اینلی و آنلی

جلسه اول

معمولاً پر کردن دندان پوسیده با اینلی یا آنلی در دو جلسه انجام می شود. در جلسه اول دندانپزشک دندان آسیب دیده را آماده می‌کند و بخش‌های پوسیده دندان را تخلیه می‌نماید. سپس قالبی از دندان گرفته شده و به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می‌شود تا در آنجا ترمیم ساخته شود.

یک ترمیم موقتی مشابه ترمیم نهایی در این جلسه اول پر کردن دندان ساخته می‌شود تا در مدت زمانی که منتظر آماده شدن ترمیم نهایی هستید، از دندان شما محافظت نماید.

جلسه دوم

در جلسه دوم ترمیم موقتی دندان برداشته شده و اینلی یا آنلی نهایی به جای آن گذاشته می‌شود. این مواد بسیار مستحکم و با دوام است و به ندرت دچار اشکال می‌شود. دندانپزشک تمام لبه ‌های ترمیم را بررسی می‌کند تا از تطابق کامل آن با دندان و نحوه تماس آن با دندان‌های مجاور اطمینان حاصل نماید. در نهایت ترمیم به دندان چسبانده شده و لبه ‌های آن پولیش می‌شود.

 

اگر در زمینه اینلی و آنلی و پر کردن دندان با مواد مختلف سوالی دارید، لطفا نظر خود را در بخش ارسال نظر مطرح بفرمایید تا به سوالتان پاسخ داده شود.

روش های دندانپزشکی زیبایی

دیدگاه ها2)
مهراد2019 June 23پاسخ
هزینه ی پر کردن غیر مستقیم دندان به صورت اینلی حدودا چه قدر است؟
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی2019 June 23پاسخ
حدود دو میلیون و سیصد تا دو میلیون و پانصد هزار تومان

ارسال نظر