ایمپلنت دندان چیست؟ (مراحل انجام ایمپلنت و انواع آن)

۱۰ 2019-01-19

دراین مطلب به این موضوعات می پردازیم: ایمپلنت دندان چیست و چه مزایایی دارد؟ معاینات لازم پیش از کاشت دندان چیستند؟ انواع روشهای جراحی و مراحل انجام ایمپلنت چگونه است؟ بررسی فیلم مراحل انجام کاشت دندان. بهبودی پس از ایمپلنت چه مدت طول می کشد؟ مراقبت های پس از کاشت دندان چیستند؟ ایمپلنتهای دندان چه انواعی دارند؟ همچنین فیلم یک نمونه درمان ایمپلنت توسط دکتر میرشکار و مقایسه قبل و بعد از درمان را می بینیم.

ایمپلنت دندان چیست و چه مزایا و عوارضی دارد؟

معاینه و بررسی های لازم برای کاشت دندان

مراحل انجام کاشت دندان

بهبودی پس از ایمپلنت و مراقبت های پس از آن

انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنتهای دندانی ریشه ها و تاج های مصنوعی دندان هستند. این ریشه های مصنوعی که عموما از جنس تایتانیوم هستند، به عنوان نگهدارنده و پایه پروتزی هستند که به عنوان جایگزین یک یا تعداد بیشتری دندان از دست رفته استفاده می شود. همچنین این ریشه های مصنوعی دندان به جلوگیری از تحلیل استخوان فک کمک می کنند. این درمان به عنوان پروتز جایگزین دندان شناخته می شود و یک درمان دائمی محسوب می شود. همچنین بر خلاف دندان مصنوعی متحرک نیست و کاملا درد دهان ثابت است. اما از طرفی به عنوان شکلی از دندانپزشکی زیبایی نیز شناخته می شود.
کسانی که دندان از دست می دهند ممکن است برای صحبت کردن یا لبخند زدن معذب باشند و احساس خجالت و ناراحتی کنند. به علاوه مشکلات جویدن غذا ناشی از بی دندانی تاثیر منفی بر عادات غذایی می گذارد که می تواند منجر به سوء تغذیه نیز شود.
هنگامی که یک دندان از دست می رود، ایمپلنتی که آن را جایگزین می کند از استحکام و پایداری لازم برای جویدن غذا برخوردار است و به فرد کمک می کند بدون زحمت و مانند زمانی که دندان طبیعی وجود دارد عمل جویدن غذا را انجام دهد. علاوه بر این ایمپلنت با تحریک استخوان فک، مانع تحلیل استخوان فک و تغییر ظاهر چهره بر اثر بی دندانی می شود.

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟

 • بسيار شبیه به دندان طبیعی است.
 • بر خلاف دندان مصنوعی لق نیست.
 • از تحلیل استخوان فک و چروکیدگی صورت پس از کشیدن دندان جلوگیری می کند.
 • امکان جویدن انواع غذاها وجود دارد.
 • برای مراقبت فقط نیاز به مسواک و نخ دندان دارد.
 • از انواع دیگر پروتزهای دندانی دوام بیشتری دارد.
 • برخلاف بريج، دندان های مجاور ناحيه بي دنداني تراش نمي خورند و آسيب نمي بينند. بنابراین دندان های سالم شما دست نخورده باقی می مانند.
 • بر خلاف دندان مصنوعی، به لثه ها آسیب نمی زند.

چهار مرحله کاشت دندان

عوارض ایمپلنت دندان

تقریبا تمام معایب و عوارضی که در اینجا گفته می شود نادر است. از طرفی هر گونه آسیب یا مشکلی که ایجاد شود معمولا قابل درمان است. بنابراین جای نگرانی وجود ندارد. با این حال برای آگاهی بیماران به تمام عوارض و خطراتی که هر چند در موارد نادر ممکن است روی دهد اشاره می کنیم. توجه داشته باشید پس از جراحی مرتبا وضعیت دهان خود را بررسی کنید تا در صورت بروز هر گونه مشکل، زود آن را شناسایی کنید.

برخی عوارض ایمپلنت عبارتند از:

 • چون برای کاشت ایمپلنت باید جراحی صورت بگیرد روشی تهاجمی محسوب می شود. در این جراحی نیز همانند هر جراحی دیگر احتمال بروز عفونت وجود دارد. در پایه تیتانیومی که در استخوان فک جایگذاری می شود (در صورت آلوده بودن ابزارها یا عدم مراقبت درست از زخم پس از جراحی) ممکن است عفونت اتفاق افتد. پس از جراحی باید به علائم هشدار دهنده عفونت توجه داشته باشید تا در صورت بروز عفونت زود متوجه آن شوید، پیش از این که سلامت بافتهای پیرامون یا استخوان فک به خطر افتد.
 • آسیب عصبی ممکن است اتفاق افتد. اگر در حین جراحی عصب صدمه ببیند ممکن است تاثیر آن موقتی و یا دائمی باشد. آسیب عصبی علائمی مانند مور مور شدن، بی حسی یا درد ایجاد می کند. عصب صدمه دیده ممکن است باعث تجربه درد در دهان، فک یا بخش های دیگر صورت شود.
 • آسیب بافت های دیگر نیز ممکن است در جراحی رخ دهد. ممکن است رگ های خونی، لثه، دندان های مجاور و یا فک در حین جراحی صدمه ببینند. این صدمه ممکن است باعث درد یا زخم شود. اغلب آسیب های جراحی را می توان به خوبی درمان کرد.
 • مشکلات سینوس اگر چه نادر است اما ممکن است پیش بیاید. پایه تیتانیومی ایمپلنت ممکن است از لثه یا استخوان عبور کرده و به حفره سینوسی (در فک بالا) برسد. در این حالت ممکن است عملکرد سینوس تحت تاثیر قرار گرفته یا دچار عفونت شود. در این موارد پایه ایمپلنت باید دوباره در موقعیت بهتری کاشته شود.
 • شکست درمان ایمپلنت اگر چه کم اتفاق می افتد اما در صورت عدم تثبیت کامل در مرحله اولیه (پیش از جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک) ممکن است روی دهد. معمولا این اتفاق ظرف یک سال اول رخ می دهد. با این حال بیش از 90 درصد از ایمپلنتهای دندان کاملا خوب ثابت می شوند و مشکلی برایشان ایجاد نمی شود.
 • درد پس از جراحی ممکن است داشته باشید. ایمپلنت نیز همانند هر جراحی دیگری که در آن بافت و استخوان درگیر است می تواند کمی درد ایجاد کند. معمولا در ابتدا تورم و حساسیت نیز تجربه می شود که پس از چند روز برطرف می شود. با داروی مسکن به راحتی می توان این علائم را کنترل کرد.

فیلم نمونه درمان ایمپلنت توسط دکتر میرشکار و مقایسه قبل و بعد از ایمپلنت

کشیدن یک دندان و جایگزینی با دو واحد ایمپلنت دندان با اباتمنت سرامیکی و روکش زیرکونیا با تکنولوژی CAD/CAM

از دست دادن دندان

دندان ها به دلایل زیر از دست می روند:

 • پوسیده شدن دندان
 • عصب کشی ناموفق
 • بیماری لثه
 • ضربه خوردن به دندان و ناحیه دهان
 • ساییدگی بیش از حد و ترک خوردن بیش از حد دندان

معاینات و بررسی های لازم پیش از درمان و شرایط کاشت دندان

برای اینکه بدانید آیا کاشت دندان درمان مناسبی برای شما است یا خیر ابتدا باید توسط دندانپزشک متخصص پروتز یا جراح فک و صورت یا متخصص لثه معاینه شوید. دندانپزشک شما در معاینه ی پیش از ایمپلنت، دندان ها و لثه هایتان را به طور کامل بررسی می کند. همچنین تراکم استخوان فک و حجم استخوان فک مورد نیاز برای ایمپلنت بررسی می شوند.

ممکن است برای این معاینه نیاز به عکس از دندان و سی تی اسکن فک باشد تا از مناسب بودن ساختار استخوان فک برای کاشت دندان اطمینان حاصل شود.
اینکه از کدام یک از انواع ایمپلنت استفاده کنید و مراحل انجام جایگزینی دندان از دست رفته برای شما چگونه باشد، به موارد زیادی بستگی دارد. دندانپزشک شما بر اساس وضعیت بافت های دهانی، بهداشت دهان و دندان و عادات شخصیتی شما و میزان تعهدتان به مراقبت های پس از درمان به شما بهترین طرح درمان ایمپلنت را پیشنهاد می دهد.

بعضی افراد با حجم استخوان فک یا بافت لثه نامناسب، نیاز به پیوند استخوان یا پیوند بافت نرم پیش از کاشت دندان دارند. ممکن است در این موارد فقط بتوان از ایمپلنت هایی با قطر کمتر استفاده کرد که به عنوان مینی ایمپلنت شناخته می شوند.
دندانپزشک شما بر اساس وضعیت شما می تواند کل زمان مورد نیاز برای درمان، تعداد جلسات مورد نیاز و اینکه در هر جلسه ای چه کاری برای درمان شما انجام می شود، برآوردی کلی به شما ارائه دهد. در طول جلسه معاینه، در مورد انتخاب بی حسی موضعی یا بیهوشی کامل در صورت نیاز نیز صحبت می شود. همچنین هزینه تخمینی درمان در این جلسه صحبت می شود. هزینه کاشت دندان بسیار وابسته به نوع درمانی است که شما بین گزینه های مختلف انتخاب می کنید.

وقتی دندانپزشک سلامت دهان و دندان های شما را برای درمان بررسی کرد و شما به عنوان کیس مناسب شناخته شدید، درمان آغاز می شود که به صورت اختصاصی برای شما برنامه ریزی شده است.

امروزه ظاهر پروتزهای ایمپلنت، تفاوتی با دندان اصلی شما ندارد. پروتز یا تاج ایمپلنت به وسیله پیچی که به استخوان فک شما جوش‌خورده است نگه داشته می شود. مراحل جراحی به طور معمول در یک جلسه تمام می شود. اما پیش از گذاشتن تاج دندان نیاز به طی شدن مدت زمان لازم برای محکم شدن ایمپلنت در استخوان فک است.

چقدر طول می کشد؟

حدود ۶ تا ۲۴ هفته زمان می برد تا ایمپلنت در استخوان فک محکم شود و دندانپزشک بتواند با قرار دادن ترمیم تاج دندان (حدود 2 تا 4 هفته بعد از جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک)، درمان را کامل کند. درمان در صورتی که ایمپلنت در فک محکم نشود موفقیت آمیز نخواهد بود.

مشکلات سلامت دهان و دندان در ایمپلنت

هر موضوعی مرتبط با سلامت دهان و دندان باید پیش از درمان بررسی شوند و اگر مشکلی وجود دارد تحت کنترل قرار گیرد. مشکلات دهان و دندان مانند پوسیدگی دندان و بیماری لثه می تواند بر موثر بودن و موفق بودن کاشت دندان تاثیر بگذارد. بنابراین پیش از شروع درمان باید مشکلات سلامت دهان و دندان را رفع کرد.

ایمپلنت برای افراد سیگاری

اگر سیگار می کشید بهتر است که مصرف سیگار را محدود کنید چون ایمپلنت در افراد سیگاری شانس موفقیت کمتری از افراد غیر سیگاری دارد. سیگار کشیدن (به ویژه آنهایی که مصرف بالایی دارند) بر ایجاد اتصال ایمپلنت با استخوان فک تاثیر منفی می گذارد. بنابراین مصرف کمتر سیگار در زمانی که تحت درمان قرار دارید، باعث افزایش احتمال موفقیت درمان می شود.

محدودیت سنی برای ایمپلنت

درمان کاشت دندان که برای جایگزینی دندان از دست رفته به کار می رود می تواند در هر سنی بعد از اتمام سن رشد و سنی که رشد استخوان ها و فک به پایان رسیده است انجام شود. شرایط پزشکی خاص در سنین بالا مانند داشتن دیابت، سرطان، فشار خون یا بیماری های لثه نیاز به درمان های اضافی و کنترل کردن این بیماری های مزمن پیش از شروع درمان دارند. در این صورت تا هر سنی می توان دندان کاشت.

انواع روش های جراحی ایمپلنت (فوری و غیرفوری)

ایمپلنت به چند روش داخل استخوان فک کاشته می شود:

ایمپلنت فوری

زمانی است که دندان یا ریشه باقی مانده، کشیده می شود و همزمان ایمپلنت در محل دندان کشیده شده قرار داده می شود. در این روش چنانچه استخوان و بافت نرم‌ (لثه) کافی باشد، می توان بدون جراحی و باز کردن ناحیه و با حداقل دست کاری، ایمپلنت را در محل دندان کشیده شده قرار داد. برای انجام این روش علاوه بر لزوم وجود استخوان و بافت نرم کافی، می‌بایست انتهای ریشه دندان در استخوان، سالم باشد. چنانچه انتهای ریشه دندان، ضایعه کیستیک یا عفونی وجود داشته باشد، انجام ایمپلنت فوری توصیه نمی شود. چون منجر به انتقال عفونت به قسمت های عمقی‌تر استخوان شده و باعث بروز مشکلات بعد از جراحی خواهد شد.

ایمپلنت های غیر فوری

این نوع به چند دسته تقسیم می شوند:

 • 1. دندان کشیده شده و حداقل سه ماه بعد ایمپلنت می شود.

این روش معمولا به خاطر وجود عفونت در انتهای ریشه دندان انجام می شود. دندان کشیده می شود تا عامل عفونت حذف گردد و طی مدت حداقل سه ماه ناحیه کاملا بهبود یابد و با استخوان جدید پر شود تا بتوان ایمپلنت را در استخوان سالم قرار داد.

 • 2. دندان مدت ها پیش کشیده شده و بیمار اکنون تصمیم می گیرد که در آن ناحیه ایمپلنت قرار دهد.

در این روش چون معمولا استخوان و بافت نرم طی سالیان تحلیل می روند، معمولا نیاز به روش های پیوند وجود دارد که ممکن است بسته به شرایط بتوان همزمان ایمپلنت هم قرار داد و یا اول پیوند استخوان انجام داد و پس از چند ماه کاشت دندان انجام می شود. روش های پیوند استخوان هم بسته به میزان و نوع و ناحیه تحلیل متفاوت هستند. انواع پیوند شامل پیوند از خود بیمار (پیوند از داخل دهان یا خارج دهان بیمار برداشته می شود) و یا استفاده از مواد مصنوعی به نام پودر استخوان است که می توان ناحیه را توسط آن ها بازسازی کرد.

 • 3. دندان مدت ها پیش کشیده شده ولی تحلیل شدیدی وجود ندارد.

در این موارد ایمپلنت با کمترین دست کاری یا حتی بدون جراحی و با روش پانچ داخل محل مورد نظر کاشته می شود.

پروتز روی ایمپلنت

انواع پروتز

معمولا پس از کاشت دندان، مدت زمانی به ایمپلنت فرصت داده می شود تا با استخوان اطراف یکی شده یا به اصطلاح جوش بخورد. در این مدت سلول های استخوانی به داخل خلل و فرج میکروسکوپی روی ایمپلنت نفوذ می کنند و در آن‌ نواحی استخوان تشکیل می دهند. بسته به روش جراحی و استفاده یا عدم استفاده از پیوند استخوان، مدت زمان انتظار از حداقل ۶ هفته تا حداکثر ۲۴ هفته متغیر است. این زمان برای ساخت استخوان بالغ اطراف ایمپلنت که استحکام کافی جهت تحمل نیروهای جویدن را داشته باشد، لازم است و چنانچه زودتر از موعد به ایمپلنت نیرو وارد شود، این استخوان‌ نابالغ سریعا تحلیل رفته و ایمپلنت لق می شود. بنابراین بین فاز جراحی و فاز پروتز حداقل یک ماه و نیم و حداکثر شش ماه زمان نیاز است. در برخی موارد استثنایی کاشت دندان، چنانچه شرایط اجازه دهد و ایمپلنت با نیروی مناسب در استخوان ثابت شود، می توان بلافاصله قسمت تاج یا همان پروتز را روی آن نصب کرد. البته نه پروتز دائمی، بلکه پروتز موقت و فقط برای تامین زیبایی. این روش ریسک عدم اتصال ایمپلنت با استخوان را بالا می برد چون در شرایط ویژه از آن استفاده می شود. مثلا در نواحی جلوی دهان که به علت موقعیت اجتماعی بیمار، نمی تواند خالی از دندان بماند. در این شرایط اگر نیروی تثبیت ایمپلنت داخل استخوان مناسب باشد، بلافاصله می توان روکش موقت هم برای بیمار نصب نمود تا مجبور به تحمل بی دندانی در طی دوران جوش خوردن ایمپلنت با استخوان نشود. این روش هم به نام ایمپلنت فوری نامیده می شود. اما باید توجه داشت که برای تمام نواحی و تمام ایمپلنتها قابل انجام نیست. لذا بهتر است در این مورد با دندانپزشک خود مشورت کنید.

مراحل کاشت ایمپلنت

مراحل ایمپلنت یک دندان

آماده سازی فک برای کاشت ایمپلنت

اولین مرحله از مراحل کاشت دندان، آماده سازی فک است. ایمپلنت دندان عموما شامل یک پیچ از جنس تیتانیوم و یک تاج است. برای جاگذاری پیچ در داخل استخوان فک، پس از بی حسی ناحیه مورد نظر، یک سوراخ با قطر کم در محل بی دندانی در لثه ایجاد می شود.

دندانپزشک برای جلوگیری از آسیب رسیدن به قسمت های حیاتی استخوان فک و ساختار صورت باید در هنگام سوراخ کردن لثه و اندازه گیری استخوان فک بسیار ماهر و با تجربه باشد. در بسیاری از موارد دندانپزشکان از اطلاعات عکس سی تی اسکن فک کمک می گیرند.

جاگذاری ایمپلنت، جوش خوردن با استخوان فک و اتصال تاج

دومین مرحله درمان، جاگذاری پیچ در لثه است. پس از اینکه سوراخ اولیه در محل مناسب استخوان فک ایجاد شد، این سوراخ به آرامی بزرگتر می شود تا جا برای جاگذاری پیچ باز شود. هنگامی که پیچ در جای خود قرار گرفت، بافت لثه اطراف و روی پیچ را می پوشاند و یک محافظ روی پیچ قرار می گیرد تا محل جراحی بهبود پیدا کند و فرایند اتصال پیچ ایمپلنت با استخوان فک شروع شود.

۶ تا ۲۴ هفته پس از جراحی و جوش خوردن پیچ با استخوان فک، دندانپزشک ایمپلنت را که زیر لثه پنهان شده آشکار می کند و اباتمنت را که تاج دندان روی آن سوار می شود، روی ایمپلنت نصب می کند. در بعضی موارد ممکن است اباتمنت در مرحله اولیه جراحی روی پیج نصب شود.

هنگامی که اباتمنت در مرحله اولیه جراحی در جای خود قرار گرفته باشد، دندانپزشک تاج موقت را می سازد. تاج موقت برای لثه های اطراف پیچ مانند قالبی عمل می کند که باعث می شود بافت لثه به طور طبیعی در اطراف پیچ رشد کند و خود را شکل دهد. درمان زمانی کامل می شود که تاج دائمی با تاج موقت روی ایمپلنت جایگزین شود.

 فیلم مراحل انجام ایمپلنت دندان

فیلم جراحی و انجام درمان ایمپلنت

بهبودی پس از ایمپلنت و پی گیری ها و مراقبت های پس از آن

بهبودی به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از این عوامل شامل مراقبت های شما برای تکمیل درمان می باشد. یکی از این مراقبت ها داشتن عادات بهداشتی مناسب برای رعایت بهداشت دهان و دندان است که به جوش خوردن بهتر ایمپلنت با استخوان فک کمک می کند. یکی از عوامل موفقیت آمیز نبودن درمان استفاده نکرده از نخ دندان و مسواک است که منجر به ایجاد عفونت در اطراف ایمپلنت می شود. سیگار کشیدن هم از عوامل موفقیت آمیز نبودن درمان است که باید از مصرف آن جلوگیری کرد.
هنگامی که تاج موقت همزمان با جراحی روی اباتمنت قرار گرفته باشد، تمیز کردن آن مانند دندان طبیعی خودتان بسیار مهم است چون در فرایند ترکیب شدن ایمپلنت با استخوان فک تاثیر زیادی دارد.
مشکلات فرد بعد از جراحی اولیه بسیار جزئی است. ممکن است دچار تورم لثه یا صورت شوید. همچنین ممکن است در محل جراحی خونریزی و کبودی کمی داشته باشید. ممکن است دندانپزشک برای شما مسکن هایی برای مصرف بعد از جراحی تجویز کند. 5 تا 7 روز پس از جراحی باید غذاهای نرم مصرف کنید.
زمان جوش خوردن ایمپلنت با استخوان تا ۲۴ هفته ممکن است طول بکشد در حالی که اندازه گیری و نصب تاج ممکن است تا چند هفته طول بکشد. اما این زمان بندی در شرایط مختلف و برای افراد مختلف متفاوت است. اگر به درستی مراقبت کنید، بیش از 40 سال در جای خود باقی می ماند.

انواع ایمپلنت دندان

بیش از 60 کارخانه در سراسر جهان ایمپلنت و مواد مرتبط با آن مانند ترمیم هایی که روی آن قرار می گیرند را تولید می کنند. بنابراین دندانپزشکان انتخاب های زیادی بر اساس نیاز هر فرد می توانند داشته باشند. توجه کنید که اگر کاشت دندان خود را زیر نظر یک دندانپزشک شروع کرده اید و مراجعه های بعدی خود را زیر نظر دندانپزشک دیگری انجام دهید، ممکن است محدودیت هایی در دسترسی به موادی که دندانپزشک اولتان از آن استفاده کرده است به وجود آید.
انواع ایمپلنتهای دندانی معمولا بر اساس نوع جای گذاری آن به دو نوع ایمپلنت یک مرحله ای و دو مرحله ای تقسیم می شوند.

ایمپلنتهای دو مرحله ای

دو مرحله درمان شامل جراحی برای کاشت در استخوان فک و بستن بافت لثه با بخیه و پس از چند ماه، یک جراحی کوچک برای آشکارسازی ایمپلنت زیر لثه و اتصال اباتمنت و تاج دندان به آن است.

ایمپلنتهای یک مرحله ای

درمان یک مرحله ای شامل جاگذاری ایمپلنتی با طول بیشتر در استخوان فک که در نتیجه پس از بخیه زدن لثه قسمتی از آن از لثه بیرون می ماند. بنابراین، پس از بهبود چند ماهه، اباتمنت و تاج دندان بدون نیاز به جراحی جزئی آشکار سازی در جای خود قرار می گیرند.

ایمپلنتهای داخل استخوانی

ایمپلنت های داخل استخوانی که قسمتی از آن پس از جراحی ایمپلنت خارج لثه باقی می مانند، رایج ترین نوع ایمپلنت های یک مرحله ای می باشند. ایمپلنت های داخل استخوانی عموما برای دست دندان های ثابت متکی بر ایمپلنت برای افرادی که ارتفاع استخوان فک آن ها کم است استفاده می شود.

جنس

با اینکه اکثر ایمپلنت ها از جنس تایتانیوم هستند، نوع سطح ایمپلنت ها که بر دوام و ماندگاری آن ها در طولانی مدت تاثیرگذارند می توانند متفاوت باشند. به عنوان مثال سطح متخلخل ایمپلنت ارتباط بیشتری نسبت به سطح صیقلی، با استخوان فک برقرار می کند.

ابعاد

یکی دیگر از دسته بندی ها بر اساس ابعاد است که تعیین می کند در کجای دهان می توانند استفاده شوند. اما شرایط هر فرد متفاوت است و فاصله دندان ها و میزان استخوان هر فرد تعیین کننده سایز ایمپلنت مناسب برای هر فرد است.

انواع پیچ تیتانیوم

 • سایز استاندارد

سایز استاندارد قطری بین 3.5 تا 4.2 میلی متر دارد. این نوع نسبتا کوتاه و باریک هستند و معمولا در قسمت جلوی دهان و برای دندان های جلویی استفاده می شوند.

 • سایز بزرگ

سایز بزرگ قطری بین 4.5 تا 6 میلی متر دارد و برای دندان ها انتهایی در قسمت پشت دهان استفاده می شود.

 • سایز کوچک (مینی ایمپلنت)

ایمپلنت باریک، قطری بین 2 تا 3.5 میلی متر دارد و قطر کمتری نسبت به سایر انواع دارند. این نوع برای افرادی مناسب است که فضای کافی بین ریشه های دندان برای ایمپلنت با ابعاد استاندارد را ندارند. همچنین از مینی ایمپلنت در مواردی که فرد تراکم استخوان مناسب را ندارد استفاده می کنند.

ارسال شده در ایمپلنت دندان, ایمپلنت، پروتزهای دندانی و ترمیم های دندانی توسط دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی | Tags: , , , , ,
دیدگاه ها10)
Azim KhodarahmiJune 3پاسخ
سلام و خسته نباشید خدمت شما . برای مادرم با سن ۵۶ سال سوال داشتم . ایشون نزدیک ۱۵ سال هستش که از دندان مصنوعی برای فک پاینشون استفاده میکنن و الان دیگه کاملا بی استفاده شده دندونشون متاسفانه الان لثه پاینشون تقریبا صاف شده به دلیل استفاده از این دندانهای مصنوعی و غذا جویدن براش غیر ممکن شده با این شرایط آیا برای ایشون ایمپلنت قابل اجرا هست و متوسط قیمت برای فک پایین مادرم چقدر هست به اون اندازه که به راحتی غذا بخوره . و اینکه به تعداد چند دندان ایمپلنت برای ایشون کفایت میکنه و آیا روش دیگه مثلا ترکیب ایمپلنت و دندان دیگه ای که هزینش بصرفه باشه و همون مقاومت ایمپلنت رو داشته باشه وجود داره. با سپاس از شما
دکتر محمد میرشکار، دندانپزشک زیبایی، متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانیJune 10پاسخ
سلام. وضعیت ایشان باید از نظر میزان استخوان فک و تحلیل لثه و روش ایمپلنت و تعداد دندانی که باید ایمپلنت شود بررسی شود. این بررسی نیاز به معاینه دارد. لطفا با مطب تماس بگیرید.
غزالهFebruary 3پاسخ
ایمپلنت محدودیت سنی داره؟ آیا برای افراد خیلی مسن هم میشه دندون کاشت و قابل استفاده هست؟
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیباییFebruary 3پاسخ
هر فردی که رشد فکی کامل شده داشته باشد که معمولا بعد از سن 18 تا 20 سالگی است، امکان گذاشتن ایمپلنت دارد. در صورت داشتن بیماری هایی مانند دیابت و فشار خون (اگر کنترل شده باشند) هم می توان تا هر سنی از ایمپلنت استفاده کرد.
نسترنApril 6پاسخ
برای ایمپلنت دندان جلو چه راه حلی وجود داره که در فاصله بین جراحی کاشت دندان و جوش خوردن و سپس نصب تاج دندان مشکل زیبایی بوجود نیاد و مجبور نشیم چند ماه دندان جلو رو نداشته باشیم؟
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیباییApril 8پاسخ
همان طور که در متن اشاره شد برای ایمپلنت دندان های جلو و برای تامین زیبایی، می توان پس از جراحی ایمپلنت، از پروتز موقت به عنوان تاج موقت ایمپلنت استفاده کرد تا پس از جوش خوردن، آن را جایگزین تاج دائمی کرد. البته این روش احتمال جوش خوردن ایمپلنت را کاهش می دهد و باید با نظر دندانپزشک انجام می شود.
pejmanApril 12پاسخ
سلام فک بالای من سه عدد ریشه بیشتر ندارد که قطعا باید کشیده و ایمپلنت شود سوالم اینه که چند عدد ایمپلنت فک بالا میخواهد و ایا بعد از کاشت ایمپلنت بلافاصه روکش و یا پروتزی گذاشته میشود
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیباییApril 12پاسخ
سلام چهار تا ایمپلنت برای پروتز متحرک و هشت تا برای پروتز ثابت لازمه. تا دو ماه هم باید صبر کرد تا ایمپلنت با استخوان جوش بخوره اما میشه پروتز متحرک موقت استفاده کرد.
FarshadOctober 28پاسخ
با سلام خدمت شما لطفا زمان و هزینه کل درمان را میفرمایید ، بنده در نظر دارم کل دندان‌هایم را با این نوع ایمپلنت جایگزین کنم ، ممنون میشم اگر جواب بدین.
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیباییOctober 29پاسخ
لطفا به مطلب سوالات متداول مراجعه فرمایید. در صورتی که پاسخ سوالتان را پیدا نکردید با مطب تماس بگیرید. سوالات متداول دندانپزشکی

ارسال نظر