ارتودنسی یا لمینت (لمینت و کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی)

2018-01-20

ارتودنسی یا لمینت (لمینت و کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی)

برای افرادی که نیاز به ردیف کردن دندانهای خود دارند چند گزینه وجود دارد. درمان ارتودنسی اولین گزینه ای است که برای این کار به ذهن می رسد ولی همراه با مشکلاتی است که از جمله مهمترین آن ها زمان بر بودن این درمان است. اما همیشه برای از بین بردن فاصله دندان ها و ردیف کردن آنها به ارتودنسی نیاز نیست و می توان به جای آن از درمان های دیگری استفاده کرد. انتخاب نوع درمان بستگی به شرایط دندانها و فاصله بین آن ها و میزان نامرتب بودن آن ها دارد. میتوان از درمان هایی مانند لمینت یا روکش دندان به جای ارتودنسی استفاده کرد. در این مطلب به پاسخ سوالات زیر می پردازیم:

  • روش های جایگزین ارتودنسی چیستند ؟
  • چگونگی رديف كردن دندانها بدون ارتودنسي ؟
  • برای ردیف کردن دندانها از چه درمانی باید استفاده کرد؟ ارتودنسی یا لمینت ؟

دندانپزشکی‌ زیبایی و درمان های مرتبط با زیبایی دندان اخیرا مورد اقبال زیادی قرار گرفته اند. کسانی که در جستجوی لبخند زیبا و زیبایی دندان هستند هر روز رو به افزایش است. بدن انسان مانند هر سیستم زنده و پویایی از قوانین ثابت و یکسان پیروی نمی کند و هر شخص نیاز درمانی مختص خود را دارد. بنابراین اولین هدف هر دندانپزشک حاذقی باید بررسی دقیق وضعیت فرد و گوش سپردن به نیازهای وی‌ می باشد.
دلایل مختلفی باعث می شود که فرد از یک لبخند زیبا محروم باشد. این دلایل را می توان در فهرست کلی زیر گنجاند:

  • رنگ نامناسب دندان ها
  • نامرتب بودن دندان ها
  • شکل نامناسب دندان ها
  • فضاهای باز بین دندان ها

بسیاری از افراد نمی دانند چه درمانی برای ردیف کردن دندانها مناسب است.

سوالات متداول درباره درمان ارتودنسی یا لمینت

آیا با ارتدونسی به نتیجه مطلوب و‌ لبخند زیبای مورد نظر خود می رسید یا با لمینت دندان و درمان زیبایی دندان ؟ و یا با هر دوی آنها ؟

همانطور که اشاره شد هر فرد نیاز درمانی خاص خود را دارد و هر درمانی را نمی توان جایگزین درمان دیگر کرد. به طور کلی و خلاصه باید گفت که برای داشتن لبخند زیبا نیاز به درمان زیبایی مانند بلیچینگ و لمینت است و ارتودنسی هیچ کمکی به این مورد نخواهد کرد.

آیا لمینت یا کامپوزیت بجای ارتودنسی قابل استفاده است یا خیر ؟

این مورد باید به دقت بررسی شود. برخی از این موارد حتما باید اول تحت درمان ارتودنسی قرار گیرند و بعد درمان تکمیلی زیبایی شامل لمینت و یا کامپوزیت باید صورت گیرد. یا اینکه در موارد ساده تر فقط ارتودنسی پاسخگوی نیاز ردیف کردن دندانها خواهد بود. اما آنچه مسلم است در چنین مواردی همیشه انتخاب اول ما ارتودنسی است. چرا که یک‌ درمان درست و بی نقص ارتودنسی به مراتب بهتر از درمان لمینت خواهد بود. به خصوص اینکه فرد جوان باشد و‌ دندان های او سالم و دست نخورده باشند.

اما در برخی موارد افراد علیرغم آگاهی از ارجحیت درمان ارتودنسی به دلایل مختلفی همچون طولانی بودن درمان ارتودنسی و یا نازیبا بودن ظاهر بستها، به هیچ وجه راضی به انجام این درمان نمی شوند و به اصرار درمان لمینت را انتخاب می کنند. چنین افرادی را باید به طور کامل از روند درمان زیبایی مطلع ساخت تا بعد دچار سو تفاهم نگردند.

آیا لمینت جایگزین ارتودنسی میشود ؟

شکل نامناسب دندانها فقط و فقط با درمان زیبایی به نتیجه مطلوب می رسد و ارتودنسی درمان مناسبی برای چنین فردی نخواهد بود.
در این مورد وجود فضاهای باز بین دندان ها باید توسط دندانپزشک بررسی گردد که چه درمانی برای فاصله دندان ها و پركردن فاصله دندان ها مناسب است. در برخی موارد ارتودنسی مناسب چنین فردی است. در برخی موارد لمینت و موارد ساده تر با کامپوزیت قابل اصلاح هستند.

به هر حال مهمترین نکته در همه این موارد این است که فردخواسته های خود را دقیقا مشخص کند و به افراد متخصص و با سابقه مراجعه نماید تا بهترین درمان برای او انجام شود.

 

اگر در زمینه ردیف کردن دندان ها با لمینیت سوالی دارید، لطفا نظر خود را در بخش ارسال نظر مطرح بفرمایید تا به سوالتان پاسخ داده شود.

ارسال نظر