بلیچینگ یا لمینت (بلیچینگ بهتر است یا لمینت)

۱۳۹۶-۱۰-۲۴

بلیچینگ یا لمینت (بلیچینگ بهتر است یا لمینت)

آیا برای سفید کردن دندان از بلیچینگ یا لمینت باید استفاده کرد؟ بلیچینگ دندان بهتر است یا لمینت دندان؟ این‌ سوالی است که بسیاری از کسانی که در جستجوی زیباتر شدن لبخندشان هستند همیشه از دندانپزشکان می پرسند. برای انتخاب بین بلیچینگ یا لمینت باید در مورد هر یک از این دو درمان اطلاع داشت. بلیچینگ یا لمینت دو‌ درمان کاملا متفاوت هستند و هر یک فلسفه و کاربرد خود را دارند. هرگز نباید موردی را که با بلیچینگ درمان می شود و‌ نتیجه مطلوب می گیرد به سمت لمینت سوق داد. همین طور موردی که نیاز به لمینت دارد به اشتباه با بلیچینگ درمان شود.

بلیچینگ دندان

بلیچینگ به معنای رنگ زدایی و‌ سفید کردن ‌دندان هاست. این درمان در مواردی استفاده می شود که رنگ دندان ها زرد هستند و موقعیت و شکل دندان ها عموما مطلوب است اما رنگ‌ مورد پسند فرد نیست. روش های مختلف بلیچینگ وجود دارد. همه این روش ها با استفاده از ژل بلیچینگ انجام می شوند.

آفیس بلیچینگ یا بلیچینگ دندان در مطب

در نوع آفیس بلیچینگ (بلیچینگ در مطب) از ژل با درصد بالا و تحت مراقبت های ویژه در مطب و‌ تحت نظارت دندانپزشک این کار انجام می شود. از آنجایی که این ژل بسیار سوزاننده و خطرناک است، اثرات نامطلوبی به خصوص روی بافت های نرم می تواند برجا گذارد. بنابراین استفاده از آن فقط در مطب و توسط پرسنل آموزش دیده مجاز است. بلیچینگ در مطب فقط در یک جلسه انجام می شود و اگر نتیجه مطلوب حاصل نشود مجاز به تکرار آن نخواهیم‌ بود. چون استفاده مکرر از ژل با غلظت بالا اثرات مخرب روی مینا و ساختمان دندان خواهد داشت.

هوم بلیچینگ یا بلیچینگ دندان در منزل

روش دیگری بنام هوم بلیچینگ (بلیچینگ دندان در خانه) وجود دارد که از ژل با غلظت پایین تر استفاده می شود. در این روش برای افراد تری های مخصوص (تری بلیچینگ) شفاف ساخته می شود. فرد ژل را در خانه داخل تری قرار داده و‌ به مدت نیم ساعت و حدودا تا دو هفته استفاده می نماید. این روش روندی ملایم و آهسته دارد. به دلیل اینکه غلظت ژل در حد آسیب رساننده نیست هر چند ماه یکبار به مدت یک تا دو روز‌ مجاز به تکرار آن هستیم.

معایب بلیچینگ دندان

همان طور که اشاره شد هدف درمانی در بلیچینگ روشن تر کردن رنگ دندان است و‌ هیچ هدف دیگری قابل دستیابی نیست. اگر دندان های نامرتبی دارید و یا از شکل آن ها ناراضی هستید یا سفیدی خیلی زیاد مد نظرتان است، بلیچینگ درمان مناسبی برای شما نخواهد بود و باید سراغ درمان دیگری مانند لمینت بروید.
از طرفی بلیچینگ در تمام بیماران نتیجه یکسانی نمی دهد. هر فرد به میزان خاصی به درمان جواب می دهد و‌ حتی در برخی موارد هیچ تغییری در رنگ دندان ها حاصل نمی شود. برگشت رنگ دندان به حالت اول هم امری شایع است که بسته به رژیم غذایی و‌ استفاده از مواد رنگی و دخانیات می تواند با سرعت و‌ شدت متفاوتی اتفاق بیافتد.
بنابراین باید توجه داشته باشید که بلیچینگ یک‌ درمان موقت است و همواره انتظار برگشت نتیجه را باید در ذهن داشته باشید.

هزینه بلیچینگ دندان

هزینه بلیچینگ دندان بسته به روش استفاده شده متفاوت است. قیمت بلیچینگ از ۵۰۰ هزار تومان تا دو‌ میلیون تومان متغیر است.

لمینت دندان

لمینت دندان علاوه بر سفید کردن دندان برای مرتب کردن دندان و اصلاح فرم و موقعیت و شکل دندان هم به کار می رود. در روش لمینت دندان، سطح دندان با یک لایه از سرامیک به رنگ های مختلف متناسب پوشیده می شود. بنابراین هم موقعیت و شکل دندان و هم رنگ آن به شکل دایم قابل تغییر است. (منظور از دایم مدت زمانی است که لمینت در دهان کار می کند که حدود ده تا پانزده سال است).

بنابراین کسی که نیاز به تغییر شکل و‌ موقعیت دندان ها دارد و همچنین به سفید شدن دایمی دندان ها نیاز دارد با بلیچینگ به نتیجه مطلوب دست نخواهد یافت و طرح درمان وی حتما لمینت خواهد بود.

 

اگر در زمینه سفید کردن دندان ها با روش های مختلف سوالی دارید، لطفا نظر خود را در بخش ارسال نظر مطرح بفرمایید تا به سوالتان پاسخ داده شود.

 

فیلم مراحل لمینت دندان در دو جلسه

لمینت بهتر است یا کامپوزیت

ارسال نظر