درد، تورم و کبودی پس از جراحی ایمپلنت و مراقبت های پس از آن

۳۹ 2017-11-08

در این مطلب به این موضوع می پردازیم که بعد از جراحی ایمپلنت چه باید کرد و چه مراقبت هایی بعد از جراحی کاشت دندان مورد نیاز است؟ همچنین به این سوال پاسخ داده می شود که تورم صورت بعد از ایمپلنت چند روز طول می کشد و چگونه می شود از درد و تورم و کبودی پس از جراحی ایمپلنت جلوگیری کرد؟

درد و تورم پس از جراحی ایمپلنت دندان

پس از جراحی ایمپلنت، برای حداکثر 2 تا 3 روز ممکن است برخی از بیماران کمی احساس ناراحتی کنند. همان طور که بعد از اعمال جراحی پزشکی تا چند روز مصرف مسکن الزامی است، درد بعد از ایمپلنت هم با مسکن های ساده ای همچون ژلوفن بر طرف می شود. مدت زمان مصرف مسکن پس از جراحی بسیار کم است و در بسیاری از موارد فقط یک روز نیاز به مصرف این مسکن ها وجود دارد. بیشترین میزان درد پس از ایمپلنت را معمولا بیمارانی گزارش می کنند که همزمان دندان آن ها کشیده و بلافاصله ایمپلنت قرار داده می شود. به ویژه در مواردی که انتهای ریشه دندان کمی عفونت وجود داشته باشد، دندانپزشک ترجیح می دهد ابتدا دندان را بکشد و بعد از دو تا سه ماه که محل به خوبی ترمیم شد اقدام به جایگزینی ایمپلنت کند.

تورم و کبودی صورت بعد از ایمپلنت

بیشترین عارضه پس از جراحی ایمپلنت تورم و کبودی در صورت است. بسیاری از بیماران نگران تورم بعد از جراحی می شوند و تصور می کنند که این تورم به علت عفونت اتفاق افتاده اما اینگونه نیست. تورمی که بلافاصله بعد از چند ساعت در محل جراحی روی صورت مشاهده می شود به علت برش هایی است که در لثه داده شده که معمولا با خونریزی زیر بافتی همراه بوده و کبودی روی پوست هم در چنین مواردی دیده می شود.

عوامل تاثیرگذار در تورم و کبودی پس از ایمپلنت

چند عامل در میزان گسترش تورم و کبودی تاثیر مستقیم دارند. اولین عامل وسعت ناحیه جراحی است که هرچه وسیع تر باشد تورم و کبودی بیشتری متعاقب آن اتفاق خواهد افتاد.
دومین عامل سن بیمار است. در بیماران مسن تر که بافت های صورت و گردن قوام و سفتی خود را از دست داده اند، این تورم و کبودی می تواند بسیار شدید باشد و تا زیر چشم و گردن گسترش یابد.

جلوگیری از ورم صورت بعد از جراحی ایمپلنت

استفاده از کمپرس سرد بلافاصله پس از جراحی می تواند بسیار کمک کننده باشد و میزان تورم را کم کند.
همین طور هنگام خواب باید زیر سر بلندتر باشد تا میزان خون کمتری در ناحیه جراحی شده جمع شود و از تورم زیاد جلوگیری شود.
در برخی موارد که تورم زیاد است با تجویز دندانپزشک می توان از داروهای ضد التهاب استفاده نمود.

مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت

ورم صورت پس از ایمپلنت

در هفته های اول بعد از جراحی توصیه می شود موارد زیر را رعایت کنید:

تغذیه و خوردن غذا

از وارد آوردن هر گونه فشار اضافی روی ناحیه ی پانسمان شده جلوگیری کنید. این مساله بسیار مهم است. به مدت 2 هفته باید فقط مواد مغذی نرم مصرف کنید. از غذاهایی که چسبنده و جویدنشان سخت است خودداری کنید. از رژیمی با پروتئین بالا و در عین حال نرم پیروی کنید.
به مدت حداقل 2 تا 4 هفته از فشردن زبان روی ناحیه ی جراحی شده خودداری کنید.

دارو

داروهای آنتی بیوتیک و مسکن تجویز شده را مصرف کنید. دوره ی مصرف آنتی بیوتیک را به پایان برسانید. اگر به دارویی حساسیت دارید به پزشک خود اطلاع دهید. تنها در صورت لزوم از داروهای مسکن استفاده کنید.

بهداشت دهان و دندان

از مسواک زدن روی ناحیه جراحی خودداری کنید. دهان خود را روزی دو بار با دهانشویه ی کلرهگزیدین شستشو دهید. با این کار ناحیه ی جراحی ایمپلنت تمیز و بدون مشکل باقی می ماند.

فعالیت بدنی و ورزش

از کارهای سخت بدنی (مثل ورزش، بلند کردن اجسام سنگین و غیره) بعد از ایمپلنت خودداری کنید. این فعالیت ها ممکن است سبب باز شدن بخیه ایمپلنت و خونریزی در نواحی جراحی شوند.

مصرف الکل

به مدت 2 هفته از نوشیدن مشروبات الکلی بپرهیزید. زیرا ممکن است روی بهبود بافت های اطراف جراحی اثر بگذارد.

مصرف سیگار

3 روز قبل از جراحی ایمپلنت و تا 2 هفته پس از آن از سیگار کشیدن خودداری کنید. زیرا ممکن است روند بهبود ناحیه ی اطراف جراحی را مختل سازد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

اینستاگرام دکتر میرشکار متخصص دندانپزشکی زیبایی و ایمپلنت

خوراکی ها و آشامیدنی ها

از نوشیدنی های داغ و غذاهای تند و اسیدی پرهیز کنید. مواد غذایی سفت و خشک مصرف نکنید. زیرا ممکن است موجب فشار بیشتر روی ناحیه جراحی ایمپلنت شود.

پانسمان بعد از جراحی ایمپلنت

پس از عمل، روی ناحیه ی جراحی شده پانسمان جراحی قرار داده می شود. این پانسمان باید به مدت 2 هفته باقی بماند. در هنگام داشتن پانسمان، از خلال دندان استفاده نکنید و با زبان ناحیه ی ایمپلنت شده را لمس نکنید.

کمپرس یخ

کمپرس یخ را می توان تا حدی که امکانش بود در 3 روز اول، از خارج دهان روی ناحیه ی ایمپلنت شده قرار داد. این روش به کاهش تورم کمک می کند.

دندان مصنوعی

اگر از دست دندان مصنوعی استفاده می کنید، این دست دندان طوری اصلاح می شود که هیچ فشاری به ایمپلنت های دندانی وارد نشود. دندان مصنوعی با لایه (مرهم) محافظ قرار داده می شود و به مدت 2 هفته نباید بیرون آورده شود.

بعد از کشیدن بخیه ایمپلنت چه باید کرد؟

پس از اینکه پانسمان جراحی برداشته شد و بخیه ها کشیده شدند (معمولا 2 هفته پس از جراحی)، ناحیه ی ایمپلنت شده را به آرامی مسواک بزنید. می توانید مسواکتان را به مایع کلرهگزیدین آغشته کنید و سپس به آرامی اطراف ناحیه ی جراحی شده را مسواک بزنید. پس از چند روز می توانید اطراف ناحیه ی ایمپلنت شده را به طور نرمال تمیز کنید.

آیا ایمپلنت درد دارد؟ (درد جراحی کاشت دندان)

دیدگاه ها39)
صباJanuary 31پاسخ
من دو روز پيش يكى از دندان هاى فك پايينم رو ايمپلنت كردم . درد خود ناحيه ايمپلنت از بين رفته ولى همه دندان هاى فك پايينم درد ميكنه انقدر كه مجبور ميشم مسكن بخورم. اين طبيعيه؟ يا ممكنه عفونت باشه؟
دکتر محمد میرشکار، دندانپزشک زیبایی، متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانیFebruary 5پاسخ
اگر دندانپزشک همزمان با کشیدن دندان ایمپلنت گذاشته باشه امکان همچین دردی وجود داره. چند روز طول میکشه تا خوب بشه یا کنار ناحیه جراحی باید دگزا بزنین.
مژدهJanuary 22پاسخ
سلام. کشیدن بخیه ایمپلنت چند روز بعد از جراحی باید انجام شود؟
دکتر محمد میرشکار، دندانپزشک زیبایی، متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانیJanuary 22پاسخ
سلام معمولا 10 روز تا 14 روز بعد از جراحی ایمپلنت می توان بخیه ها را کشید.
محسنJanuary 24پاسخ
سلام. معمولا تا چند روز بعد از جراحی ایمپلنت صورت ورم داره و باید استراحت کرد؟
دکتر محمد میرشکار، دندانپزشک زیبایی، متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانیJanuary 25پاسخ
سلام استراحت بعد از ایمپلنت حداکثر 2 تا 3 روز است.
سودابهJanuary 26پاسخ
چند وقت بعد از کشیدن دندون میشه ایمپلنت گذاشت و آیا اگر زمان زیادی از کشیدن گذشته باشه هم میشه؟ من چند ساله دندون ندارم و میخوام ایمپلنت کنم.
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیباییJanuary 26پاسخ
معمولا بهتر است 2 تا 3 ماه پس از کشیدن دندان و ترمیم جای دندان کشیده، درمان ایمپلنت را آغاز کرد. اگر پس از زمان چند ماهه از کشیدن دندان، ایمپلنت انجام نشود، استخوان فک به تدریج دچار تحلیل می شود و ممکن است نیاز به پیوند استخوان پیش از ایمپلنت باشد. بنابراین با توجه به گذشت چند سال از نداشتن دندان، شرایط شما باید از نظر حجم استخوان فک و بافت نرم (لثه) برای ایمپلنت بررسی شود.
moienFebruary 3پاسخ
برای کاشت ایمپلنت باید به چه پزشک و متخصصی مراجعه کنیم؟
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیباییFebruary 4پاسخ
برای درمان ایمپلنت باید به دندانپزشک متخصص پروتزهای دندانی مراجعه کنید.
پريساJune 21پاسخ
سلام من حدود ٤٠ روزه كه ايمپلنت كردم ولي الان در قسمت لثه خارجي ايمپلنت رو احساس ميكنم و كمي هم درد دارم البته فعلا پيچ رو كار گذاشتن ايا اين طبيعيه؟
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیباییJune 22پاسخ
نه درد طبیعی نیست. باید بررسی بشه.
الهامAugust 5پاسخ
سلام . من بعد از کشیدن دندان ایمپلنت کردم که بعد از ۱۷ شب درد آخر آبسه کرد و دکتر بعد از یک ماه کشیدندایمپلنت را . بعد از ۵ ماه دوباره جایی دیگر با پودر استخوان ایمپلنت کردم . ترسم از اینکه آیا جواب درست میگیرم و گفتند اگه پس بزنه ایمپلنت را دیگر قادر بهش نیستم در چه صورتی پس میزنه و بهم گفتند تا ۵ ماه صبرکنم بعد پروتز را بگذارم .نظر شما چیست . در ضمن ویتامین دی من بسیار کم است .
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیباییAugust 5پاسخ
شرایط مختلفی باعث عدم اتصال ایمپلنت به استخوان میشه. باید دید برای شما چه اتفاقی افتاده که ایمپلنت به استخوان متصل نشده. در هر صورت فعلا باید صبر کنید تا زمان مورد نظر بگذره تا ببینید نتیجه چی میشه.
پیمانAugust 16پاسخ
درود من 10 روز پیش ایمپلنت کردم درد ندارم یک دندون فک بالا هستش زیر همون ایمپلنت ورم کرده عادی هستش یا مشکلی داره !!!!!!!@@@
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیباییAugust 17پاسخ
به دکترتون مراجعه کنید. در صورتیکه دندان نزدیک ناحیه ایمپلنت به هر دلیلی عفونت بکنه و عفونت به ایمپلنت سرایت کنه ممکنه باعث ناموفق بودن ایمپلنت بشه.
محمد حسینAugust 19پاسخ
سلام آقای دکتر. کم دیروز سه تا دندون کشیدم و ایمپلنت هم کردم. اما از شب اش، هیچ دردی نداشتم. و یک مقدار زیادی تعجب می‌کنم. آیا طبیعی عه؟ هفته پیش اش هم دقیقا سه تا دندون دیگه کشیدم و ایمپلنت کردم. اما فقط یک شب درد داشتم. آیا عجیب نیس؟
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیباییAugust 25پاسخ
نه ایمپلنت اصولا نباید درد داشته باشد و کاملا طبیعی است.
SaminSeptember 5پاسخ
سلام تروخدا جواب بدین من چهار روز پیش مرحله اول ایمپلنت رو انجام دادم ‌ امشب از لثه زیر دندان بقلی خون زیادی اومد ممکنه نشونه پس زده شدن ایمپلنت باشه ؟ من چه کار باید بکنم
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیباییSeptember 6پاسخ
خیر لزوما نشانه پس‌ زدن ایمپلنت نیست. ممکنه بخیه ای پاره شده یا فشاری به زخم‌ اومده که خونریزی کرده.
علی خزائیOctober 6پاسخ
سلام بنده ۲روزه ایمپلنت کردم نخ بخیه ها زبونمو زخم مردن چکار باید بکنم
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیباییOctober 6پاسخ
احتمالا گره نخ به سمت زبان شماست و یا نخ نایلون استفاده شده. به دکترتون مراجعه کنید شاید با نوعی از پانسمان گره رو بپوشونن.
فرنوشOctober 10پاسخ
سلام. پدرم 67 سالشونه. پنج سال پیش عمل قلب باز داشتن. دیابت فشار و چربی خون هم دارن. دو روز پیش چهار دندان همزمان کشیدن و همزمان سه ایمپیلنت گذاشتن. در حال حاضر صورت از زیر چشم تا پایین گردن ورم داره.... لطفا برای مراقبت های بهتر راهنماییم کنید سپاس
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیباییOctober 11پاسخ
کبودی و ورم به خاطر خونریزی زیر جلدی بعد از جراحیه و در افراد مسن به خاطر شل بودن بافت های زیر جلدی میزان کبودی و وسعتش بیشتر از جوانهاست. از کمپرس حوله مرطوب گرم برای پخش کردن کبودی و کم شدن تورم استفاده کنید. دهانشویه سرم نمکی ولرم هم کمک میکنه. البته داروها هم سر ساعت استفاده بشه. کپسولی هست به نام آناهیل که روند بهبودی رو در افراد مسن تسهیل میکنه و سه بار در روز باید مصرف بشه.
SadafOctober 22پاسخ
سلام اقای دکتر من 23سالمه بخاطر عفونت سه تا دندونمو کشیدم یکی سمت چپ و دومی و سومی سمت راست دکتر گفتش عفونتت زیاد مجبور شدیم برات پودر استخوان بذاریم بعد ایمپلنت و انجام داد بااین شرایط ایمپلنتم میگیره ؟
SadafOctober 22پاسخ
اقای دکتر درد هم ندارم فقط دندون عقلمو گفت بکشم چون به ریشه ی اونم عفونت رسیده اما بخاطر دردش نتونستم تورو خدا راهنماییم کنید میترسم پولش هم کامل پرداخت کردم
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیباییOctober 22پاسخ
در این شرایط پیش بینی گرفتن یا نگرفتن ایمپلنت امکان پذیر نیست و باید صبر کنید تا موقع جراحی اکسپوز، اونوقت معلوم میشه که ایمپلنت گرفته یا نه. اما همینکه درد و تورم ندارین خبر خوبیه و جای نگرانی نیست.
علیرضاOctober 31پاسخ
سلام وقت بخیر میخواستم هزینه روکش طلارو بدونم و اینکه کلینیکی آدرس دارید که مراجعه کنیم؟
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیباییOctober 31پاسخ
هزینه دستمزد کلینیکی هر واحد سه میلیون است به اضافه هزینه طلا که هر واحد بسته به هر دندان از یک‌ و نیم تا دو و نیم گرم طلا میبره که باید یک و نیم برابر این میزان، طلای زرد بدون ناخالصی تهیه کنید و مانده‌ طلا بعد از انجام ریخته‌گری بهتون برگردونده میشه. میزان طلای بیشتر به دلایل ریخته‌گری است. آدرس: تهران، بلوار کاوه، بالاتر از دولت، نبش بهار جنوبی، ساختمان آکسا، طبقه دو، واحد پنج تلفن: 021-22260026 021-22008032 شنبه تا چهارشنبه ساعت 10 تا 18
مهدیDecember 7پاسخ
سلام من دوتا دندون ایمپلنت کردم شیش بالا راست و شیش پایین چپ، الان دوروز ازش میگذره، بالایی هیچ مشکلی نداره اما پایینی یه درد خفیف و ادامه دار تا گوش چپم رو داره، خواستم بدونم طبیعیه یا نه، در ضمن اینم بگم که گوش چپم بسیار حساس به سرما و عفونت هستش
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیباییDecember 8پاسخ
درد خفیفی که با مسکن برطرف بشه بعد از جراحی ایمپلنت تا چند روز طبیعیه. اما اگه درد شدید باشه و یا بیشتر از یک هفته طول بکشه باید بررسی بشه.
محمدDecember 17پاسخ
سلام من حدود یک سال پیش دندان ۵ فک بالا را ایمپلنت کردم و هنوز روکش نذاشتم۰ وقتی به لثه اطراف ایمپلنت زبون میزنم، حالت گزگز و برق گرفتکی خفیف اتفاق می افته، الان موندم که با وجود این حالت آیا روکش بزارم یا نه، ممنون میشم اگه راهنمایی فرمایید۰
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیباییDecember 18پاسخ
این مورد ممکنه بیشتر به علت خوردن زبان به فلز ایمپلنت اتفاق بی‌افته ولی معمولا لثه حالت برق گرفتگی نداره. با دکتری که ایمپلنت رو گذاشته مشورت کنید.
احمد تواناDecember 27پاسخ
سلام، من دوتا از دندونامو ایمپلنت کردم چون داعما در سفر هستم میخاستم بدونم میتونم بعد 2 ماه روکش بزارم. با تشکر
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیباییDecember 27پاسخ
بله مشکلی نیست.
amir2020 February 7پاسخ
آقا دکتر انواع جراحی ها ی لثه و دندان میشه با بیهوشی انجام داد چون من فوبیای دندانپزشکی دارم به خاطره اون گفتم
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی2020 February 9پاسخ
بله با هماهنگی با متخصص بیهوشی این کار انجام میشه.
الهام غفاری2020 February 24پاسخ
سلام. ۵ روز پیش دندانپزشک دندانهای ۷ و ۸ راست پایینم را کشیده و دندان ۷ را بلافاصله بعد از کشیدن ایمپلنت گذاشت. درد خفیف و تقریبا مداومی گوش راست،اطراف چشم‌ راست و نیمه راست پشت گردنم را درگیر کرده و باعث نگرانیم شده است.(در ضمن به علت عدم آگاهی کافی از مراقبتهای بعد از ایمپلنت،در چند روز اول رژیم غذای نرم را اجرا نکردم.) لطفا بفرمایید که چه مشکلی ممکن است وجود داشته باشد.ممنون از راهنماییتان.
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی2020 February 25پاسخ
درد احتمالا به دلیل کشیدن دندان عقل هست. از مسکن و دهانشویه سرم‌ نمکی استفاده کنید.

ارسال نظر