رنگ روکش دندان و تغییر رنگ آن

2019-09-14

رنگ روکش دندان

دندانپزشکی زیبایی به هر درمانی که به طبیعی تر و زیباتر شدن دندان ها کمک کند اطلاق می شود. زمانی که صحبت از لبخند و نمای ظاهری دندان های جلو می شود طبیعتا زیبایی اهمیت بسیار ویژه ای می یابد. باید برای بیمار دندان هایی ساخت که از لحاظ فرم و رنگ، زیبایی حداکثری را تامین کند. رنگ همانطور که در طبیعت و زندگی روزمره ما نقشی اساسی و مهم بازی می کند، در دندان های نیز اهمیتی حیاتی دارد. در این مطلب مسائل مرتبط با رنگ روکش دندان، تعیین رنگ و عوامل تغییر دهنده رنگ و علت سیاه شدن روکش پرداخته می شود.

توجه به رنگ دندان های اطراف

اگر تنها یک دندان بازسازی می شود باید هماهنگی با رنگ دندان های مجاور مد نظر قرار گیرد و این رنگ طبیعتا باید ثابت باشد و به مرور زمان تغییر نکند. چنانچه همه دندان ها یا تعداد زیادی از دندان ها که در نمای لبخند نمایان هستند روکش می شوند باید به هماهنگی و یکنواختی رنگ آن ها و همچنین ثبات رنگ روکش ها توجه کرد.

تعیین رنگ روکش دندان

طبقه بندی استاندارد رنگ دندان ها بر اساس حروف الفبای انگلیسی از A تا D است. دندانپزشک با کمک ست انتخاب رنگ یا کمک از دستگاه های دیجیتال رنگ دندان مورد نظر را انتخاب می کند و به لابراتوار سفارش ساخت آن را می دهد. به طور مثال A2 یا A1. برخی از رنگ ها در دسته بندی رنگ های نرمال نیستند چون بسیار سفید هستند و در دسته بلیچ قرار می گیرند. به این رنگ ها رنگ های Extra White یا Bleach گفته می شود.

روش انتخاب بهترین رنگ روکش دندان

همیشه بهترین رنگ آن رنگی است که اولا با رنگ دندان های مجاور و ثانیا با رنگ پوست بیمار هماهنگ باشد. نکته ای که هم بیمار و هم دندانپزشک در رابطه با رنگ روکش به باید توجه کنند این است که چه دندانی و با چه ماده ای قرار است روکش شود. چنانچه دندان به هر علت دچار تغییر رنگ شدید شده و یا پست ریختگی (فلزی) دارد استفاده از روکش باید با ملاحظاتی همراه باشد.

به طور مثال نمی توان روی این دندان ها از کامپوزیت یا سرامیک شفاف استفاده کرد چرا که تیرگی را به علت شفافیت خود از ورای روکش نشان می دهند و پس از مدت کوتاهی رنگ روکش خاکستری می شود. در تمامی مواردی که دندان دچار تغییر رنگ شدید باشد، ما مجبور به استفاده از یک لایه پوشاننده هستیم که نور را از خود عبور ندهد. بهترین انتخاب در این موارد روکش زیرکونیا است چون زیرکنیا اجازه عبور نور را نمی دهد و طبیعتا سیاهی دندان نمایش داده نمی شود.

انتخاب رنگ روکش دندان a1 a2 a3 b1 b2

انواع روکش دندان

روکش ها اصولا به چند دسته تقسیم می شوند:

روکش های تمام فلزی

به رنگ فلز هستند که ممکن است نقره ای یا طلایی باشد.

روکش های فلز – چینی

در زیر یک لایه فلز دارند و روی آن چینی است. در این روکش ها به علت وجود فلز تیره مجبور به استفاده از یک لایه پوشاننده رنگ فلز در زیر سرامیک هستیم تا سیاهی فلز از زیر سرامیک دیده نشود.

روکش های تمام سرامیک

روکش های تمام سرامیک اصولا شفاف هستند و تا حد زیادی نور و رنگ را از خود عبور می دهند مگر اینکه در زیر آن ها از یک لایه مخصوص که مانع عبور رنگ و نور می شود استفاده شود. به همین علت در موارد تغییر رنگ شدید این روکش ها توصیه نمی شوند.

روکش های زیرکنیا

این روکش ها به علت اینکه رنگ زیرکنیا همرنگ دندان است و در ضمن اجازه عبور نور را نمی دهد در موارد تغییر رنگ دندان زیا استفاده می شود.

علل تیره شدن رنگ روکش دندان

تحلیل لثه

روکش ها به دلایل متفاوتی تیره می شوند. اولین و شایع ترین آن ها تحلیل لثه است که باعث نمایان شدن حاشیه تیره زیر روکش های فلز – چینی می شود. در چنین مواردی روکش باید تعویض شود.

بزاق اسیدی دهان

روکش هایی که از جنس ایمکس (emax) هستند در افرادی که بزاق آن ها ph اسیدی دارد بعد از مدتی کمی تغییر رنگ داده و به خاکستری متمایل می شوند. در چنین مواردی روکش باید با جنس دیگری تعویض گردد.
به جز مورد تغییر رنگ سرامیک ایمکس به علت ph اسیدی بزاق، باید توجه داشت که هیچگاه سرامیک یا روکش دچار تغییر رنگ نخواهد شد و چنانچه سیاهی یا تیرگی روی آن دیده می شود به علت اتفاقی است که در زیر روکش افتاده است و باید حتما توسط متخصص بررسی شود تا در صورت نیاز علت آن برطرف شود.

عصب کشی

یکی دیگر از علل تغییر رنگ دندان درمان ریشه یا عصب کشی است. این دندان ها گاهی تماما سیاه می شوند و حتی ریشه داخل استخوان هم دچار تغییر رنگ می شود. در این موارد تیرگی بافت دندان از ورای لثه خود را به شکل تغییر رنگ و کبودی لثه نشان می دهد. در این موارد هیچ درمانی برای برگرداندن رنگ لثه به حالت نرمال وجود ندارد. حتی پس از کشیدن دندان هم گاهی تا مدت ها لثه آن ناحیه تیره به نظر می رسد.

ایمپلنت

از موارد دیگر تیره شدن روکش در ایمپلنت ها است. ایمپلنت و اباتمنت روی آن که روکش روی آن نصب می شود همه از جنس فلز و تیره رنگ هستند. احتمال تحلیل لثه در اطراف ایمپلنت از اطراف دندان خیلی بیشتر است. لذا باید توجه داشت که در قسمت جلوی دهان احتمال بروز سایه سیاه بعد از مدتی در ایمپلنت ها وجود دارد. یک راه پیشگیری از این مشکل استفاده از اباتمنت های سرامیکی است که به علت رنگ مشابه دندان مشکل سایه تیره ایمپلنت را برطرف می کند.

ارسال شده در روکش دندان توسط دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی

ارسال نظر