اصلاح طرح لبخند دندان چیست؟

2019-01-01

اصلاح طرح لبخند دندان

یک لبخند درخشان و جذاب، بیشترین جلب توجه را در برخورد اول با افراد ایجاد می کند. بدون اینکه هیچ صحبتی کنید، لبخند شما شخصیت دوستانه و با اعتماد به نفس شما را به رخ می کشد. لبخندی که به لحاظ اصول زیبایی شناسی چهره، زیبا باشد، یک ویژگی جذاب و مثبت را برای شما به ارمغان می آورد که افراد را به سمت شما جذب می کند و باعث برخورد مثبت با شما می شود.
لبخند زیبا علاوه بر تاثیر بر چهره شما، بر روی احساسی که نسبت به خود دارید، اعتماد به نفستان و شخصیت تان نیز تاثیر مثبت می گذارد. اگر از لبخندتان ناراضی هستید و در جمع حس معذب بودن دارید، این حس به اطرافیان شما هم منتقل می شود و ممکن است شما را فردی بدون جسارت، غیرقاطع و ناراحت یا حتی عصبانی تصور کنند. در نهایت ممکن است حس جذاب نبودن به شما دست دهد.
خوشبختانه، پیشرفت های دندانپزشکی زیبایی و روش های طرح لبخند دندان به افراد این امکان را می دهد تا به وسیله اصلاح طرح لبخند و تغییر ظاهر دندان خود، تاثیر مثبتی روی زندگی خود بگذارند.

اصول طرح لبخند دندان چیست؟

اعمال زیباسازی دندان و بازسازی لبخند در دندانپزشکی زیبایی به طرح لبخند دندان یا اصلاح طرح لبخند معروف هستند. طرح لبخند دندان در نهایت روی زیبایی شناسی لبخند فرد تاثیر می گذارند. اصول طرح لبخند دندان به چهار بخش تقسیم می شوند:

زیبایی شناسی چهره

اجزا و عضلات صورت در افراد مختلف ویژگی های متفاوتی دارند و توسط تحلیل عکس های مختلف از چهره مورد بررسی قرار می گیرند. این تحلیل ها شامل حالت و فرم لب ها می شوند و اینکه لب ها چگونه لبخند شما را هنگام صحبت یا خندیدن قاب می گیرند.

زیبایی شناسی لثه

یکی از عوامل موثر در طرح لبخند دندان ، لثه های سالم با ظاهر مناسب هستند. نمایان شدن بیش از حد لثه در لبخند (لبخند لثه ای)، خطوط و بافت ناهموار لثه، التهاب لثه و نمایان شدن ریشه دندان از پشت لثه از موارد عمده تاثیر لثه بر غیر زیبا شدن لبخند شماست.

زیبایی شناسی جزئی دندان ها

این مورد شامل ویژگی های جزئی و بسیار ظریف دندان های شماست که باعث می شود دندان هایتان این گونه که هستند به نظر برسند. اینکه دندان ها چگونه نور را منعکس می کنند یا رنگ خاص و منحصر به فرد دندان های هر فرد چگونه است، شامل این دسته از زیبایی شناسی لبخند می شوند. یک ترمیم دندان ایده آل و مناسب باید تا حد ممکن شبیه به دندان های طبیعی فرد باشد. آناتومی دندان طبیعی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و برای هر دندان مختص همان دندان است.

زیبایی شناسی کلی دندان ها

این مورد شامل تحلیل ارتباط و تناسب بین دندان های جلو، بافت اطراف این دندان ها و ویژگی های چهره است تا از انجام یک ترمیم طبیعی و جذاب دندان برای اصلاح طرح لبخند اطمینان حاصل شود. با همکاری دندانپزشک متخصص زیبایی و لابراتوار ساخت ترمیم دندان و ترکیب توانایی های فنی و زیبایی شناسانه، ترمیم دندان طوری ساخته می شود که ویژگی های قابل قبولی از نظر ظاهر طبیعی، شکل، اندازه و ترکیب شدن در کنار سایر دندان ها را داشته باشد.

عواملی که در طرح لبخند دندان مورد توجه قرار می گیرند

زیبایی شناسی لبخند دارای قوانین، ابزارها و استراتژی های معینی است که با آن وضعیت دندان ها و شرایط لثه ها را بررسی می کنند. یک متخصص دندانپزشکی زیبایی با بررسی این موارد، طرح لبخند و فرایند ترمیم دندان ها را برای اصلاح طرح لبخند یا بهبود ظاهر لبخند برنامه ریزی می کند.
از عوامل کلیدی ساخت یک لبخند زیبا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لب ها

لب ها به عنوان قابی برای لبخند شما در نظر گرفته می شوند که دندان ها و لثه های شما را در بر می گیرند و تصویر لبخند شما را قاب می کنند. بهبود فرم، پر بودن و تقارت لب ها در زیباتر شدن لبخند تاثیرگذارند.
بهترین حالت در زیبایی شناسی چهره هنگامی است که خطوط چهره با خط لب و خط دندان هماهنگ باشد. یک خط فرضی از دو گوشه لب ها به همدیگر در هنگام لبخند زدن ترسیم کنید. میزانی از دندان جلوی بالایی شما که پایین این خط قرار می گیرد تعیین کننده یک لبخند زیبا است. در یک لبخند زیبا، دندان جلوی بالایی باید بین 75 تا 100 درصد فضای بین لب های بالایی و پایینی شما را پر کند.

خط میانه

نقطه شروع اصلاح طرح لبخند دندان ، خط میانه چهره است. خط میانه چهره خطی فرضی عمودی ای است که از میان دو دندان جلویی فک بالا می گذرد. در حالت ایده آل، خط میانه باید در میانه چهره قرار گیرد.
ویژگی های برجسته چهره مانند چشم ها، بینی و گونه ها، بعد از تعیین خط میانه چهره، ممکن است گمراه کننده باشند. به عنوان مثال ممکن است چشمان شما در سطحی خارج از خط میانه باشند یا بینی شما به نظر خارج از مرکز (بر اساس خط میانه چهره) برسد.

روش دقیق تر تعیین خط میانه چهره، بر اساس تمرکز بر دو نشانه در چهره انجام می شود. نقطه میانه ابروها و مرکز لب بالایی. دندانپزشکان متخصص زیبایی با کشیدن یک خط فرضی بین این دو نقطه خط میانهرا تعیین می کنند.
بهتر است خط میانه چهره با خط میانه ای که از بین دندان های جلو فک بالا عبور می کنند یکسان باشند. در مواردی که این امکان وجود ندارد خط میانه بین دو دندان فک بالا باید عمود بر خط فرضی بین دو گوشه دهان باشد.

تعیین خط میانه چهره و اصلاح طرح لبخند دندان

خط لبخند

خط لبخند خطی است که به وسیله قسمت بالایی لب پایین شکل می گیرد. در یک خط لبخند ایده آل، لبه های دندان های بالایی در هنگام لبخند باید موازی با لب پایینی باشند. انتهای لب پایینی باید هم خط لثه های فک پایینی باشد. این مورد بدون در نظر گرفتن شکل و اندازه لبخند، همیشه باید استاندارد باشد. هنگامی که دندانپزشک متخصص زیبایی خط لبخند شما را تعیین کرد، به طراحی انحنا و شکل آن می پردازد و ترمیم های مورد نیاز دندان ها را تعیین می کند.

دندان ها

لبخندهای جذاب عوامل مشترک و یکسان زیادی دارند. دندان های سفید، بدون لکه، منظم و بدون فاصله یا به هم چسبیدگی و روی هم افتادن دندان ها از همین عوامل هستند.
وقتی شما می خندید، دندان های بالایی و بخشی از لثه کاملا دیده می شوند. خطی که در آن دندان ها و لثه به هم می رسند نرم و هموار است. خط لبخند دندان های بالایی از انحنای لب پایین پیروی می کند. خط میانه دو دندان فک بالا در حالت ایده آل در مرکز چهره قرار دارد. به مقداری از ساختار دندان که در حالات مختلف لب دیده می شود اصطلاحا “نمایش دندان” گفته می شود.

سایر عوامل موثر در دندان که در زیبایی لبخند تاثیر گذارند عبارتند از:

رنگ دندان ها

به طور کلی دندان های پیش بالایی مرکز توجه در لبخند شما هستند. دندان های کناری بالای هم رنگ دندان های پیش هستند اما عموما درخشندگی کمتری دارند و به همین نسبت هرچه دندان ها از مرکز دهان دور شوند درخشندگی آن ها کم تر می شود.
هنگام بررسی رنگ دندان، باید به این نکته توجه کرد که دندان های بالا و پایین چقدر هم خوانی دارند. رنگ دندان ها باید با مو، پوست و رنگ چشم شما متناسب باشد. برای گرفتن بهترین نتیجه، رنگ دندان های قدامی باید به رنگ طبیعی درآیند و در بین سایر دندان ها از همه روشن تر باشند. پیش از سفید کردن دندان ها، از راهنمای رنگ دندان ها برای ارزیابی و انتخاب رنگ بهینه استفاده می شود.

تاثیر رنگ دندان در طرح لبخند دندان

تناسب دندان

بیشتر مردم لبخندی را زیبا می بینند که دو دندان میانی در آن شاخص باشند و نسبت عرض به طول 75 تا 80 درصد را داشته باشند. این نسبت راهنمای تنظیم ابعاد سایر دندان های اطراف است که در لبخند دیده می شوند و باعث تعادل و در نهایت زیبایی لبخند می شود.
دندان های با طول زیاد لبخند شما را مانند یک فرد جوان نشان می دهد. در طول سال ها و با افزایش عمر، طول دندان ها کوتاه می شوند. طول دندان ها در چهره شما تاثیر می گذارند. به عنوان مثال، دندان هایی با طول بلند و مربعی شکل در یک صورت چاق و دایره ای شکل، فرد را لاغر نشان می دهند.

بافت دندان

دندانپزشکان زیبایی از مهارت های هنری و تجربیات بالینی خود برای کوچک تر یا بزرگتر فرم دندان و تغییر فرم انحنای دندان استفاده می کنند. جدای از زیباتر شدن ظاهر، دندانپزشکان زیبایی عملکرد دندان شما را نیز بهبود می بخشند و درمان هایی روی مشکلات دندان شما مانند اصلاح ترک و شکستگی دندان انجام می دهند.

زاویه دندان ها

دندان های شما باید ظاهر متقارن در جلو و ظاهر متعادل در پشت داشته باشند. دندان ها نباید بیش از اندازه بیرون یا داخل دهان باشند. (بیرون زدگی یا تو رفتگی داخل دهان) همچنین دندان ها نباید کج، غیرهموار یا دارای رشد بیش از اندازه باشند. وقتی دندان های میانی فک بالا در راستای خط میانه چهره باشند، تاثیر کلی آن ها بر زیبایی شناسی، یه چهره متعادل است.

اکلوژن مناسب دندان ها

اکلوژن به معنی نحوه تماس دندان های فک بالا و پایین در هنگام بستن فک است. ارتباط بین دندان های فک بالا و دندان های فک پایین شما هنگامی که فک شما بسته است یا در هنگام جویدن بسیار مهم است. این موضوع علاوه بر تاثیری که بر ظاهر می گذارد، بر روی دندان ها، لثه ها، سر و گردن، ماهیچه های فک و مفاصل و سلامت کلی دهان شما تاثیر می گذارد.

موقعیت لبه دندان های درگیر

طول دو دندان میانی فک بالا بر تناسب باقی دندان ها در خط لبخند تاثیر دارند. علاوه بر عملکرد زیبایی شناسانه این موضوع، این دو دندان در تلفظ درست صداها در صحبت کردن بسیار مهم هستند و صداهایی مانند “و” و “ف” با این دو دندان تلفظ می شوند.

بافت لثه

ظاهر بافت لثه باید سالم باشد. به این معنی که التهاب، خونریزی یا قرمزی بیش از حد نداشته باشد. بخشی از لثه در حد فاصل انتهای دندان ها در لبخند دیده می شوند. در یک لبخند ایده آل، نباید بیش تر از 3 میلی متر از لثه بین بالای دندان فک بالا و پایین لب بالا دیده شود. لثه ها باید قرینه و با انحنای کمی دیده شوند.

سایر موارد در زیبایی شناسی اصلاح طرح لبخند دندان

تاثیر لبخند را نمی توان فقط از روی زیبایی دندان ها و لثه ها سنجید. هر شخصی از نظر سن، جنس، ظاهر، ویژگی های شخصیتی و نیاز و انتظار از زیبایی منحصر به فرد است.
برای داشتن لبخند زیبا باید مواردی مانند اعضای چهره، رنگ پوست، رنگ مو، اندازه و رنگ و وضعیت دندان ها، بافت لثه، لب ها و ظاهر کلی فرد را در نظر داشت. علاوه بر این ها باید به عملکرد دندان ها توجه کرد تا مداخلات زیبایی عملکرد دندان ها را مختل نکند.
مفاهیم زیبایی شناسی کلی دندان ها تنها دستورالعمل ها و مرجعی برای ارزیابی، برنامه ریزی و درمان است. مولفه هنری دندانپزشکی به ویژه در دندانپزشکی زیبایی می تواند توسط دندانپزشکانی مورد استفاده قرار گیرد و تکمیل شود که قوانین، ابزار و استراتژی های طراحی لبخند را درک کنند.

با تکنولوژی مدرن امروز مانند تصویربرداری دیجیتال، لیزر، قرایندهای سفید کردن دندان و مانند آن، دندانپزشکان می توانند بازسازی طراحی لبخند را با روش ها و تکنیک هایی با کمترین مداخله درمانی مانند سفید کردن دندان و باندینگ کامپوزیتی تا ونیرهای پرسلن، روکش ها و ایمپلنت های دندانی انجام دهند. علاوه بر این، آن ها می توانند با افزودن بافت نرم با استفاده از مواد پرکننده پوستی به منظور اصلاح ویژگی های چهره مانند لب های نازک و ظاهر نامتقارن صورت جذابیت لبخند را افزایش دهند. پیشرفت ها در دندانپزشکی باعث می شود این روش ها با اضطراب و درد کمتر بیمار همراه باشد.

متخصصان دندانپزشکی زیبایی از چه درمان هایی برای اصلاح طرح لبخند دندان استفاده می کنند؟

سفید کردن دندان ها یا بلیچینگ

سفید کردن دندان ها (بلیچینگ) یکی از پرطرفدارترین روش های دندانپزشکی زیبایی است. با سفید کردن دندان می توان دندان های با رنگ نامناسب را تبدیل به دندان های روشن تر و سفید تر کرد و لبخند زیباتری را به ارمغان آورد. تغییر رنگ دندان ها ممکن است نتیجه تغذیه نامناسب، سبک زندگی، وراثت و یا به علت استفاده از برخي داروها باشد.

بلیچینگ بهتر است یا لمینت دندان؟

ونیر یا لمینت سرامیکی

لایه های نازک از جنس پرسلن هستند که به سطح خارجي دندان می چسبند. این روش به اصلاح لکه ها و بد رنگي هاي دندان، دندان های سایش یافته، شکستگی های دندان، فاصله بین دندان ها و حتی دندان های کج کمک می کند. پرسلن ماده ای است که بسیار در برابر لکه مقاوم است. بنابراین شما می توانید تا سال ها از لبخند سفید خود لذت ببرید.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت یک راه حل دائمی است که جایگزین دندان مصنوعی برای دندان های از دست رفته می باشد. ایمپلنت به دلیل اینکه به استخوان فک متصل می شود بسیار محکم و ماندگار است. همین طور ایمپلنت دقیقا مانند دندان طبیعی است. بنابر این شما می توانید با اعتماد به نفس کامل غذا بخورید، صحبت کنید و لبخند بزنید.

ونير كامپوزيتي يا كامپوزيت لمينيت

لمینت کامپوزیتی از یک ماده کامپوزیتی ساخته می شود. این ماده روي سطح دندان اضافه می شود و باعث افزایش زیبایی ظاهری دندان می شود. لمینت به زیبايي دندان های سایش یافته، شکسته، بد رنگ یا پوسیده کمک می کند.

تفاوت لیمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی چیست؟

روکش

روکش دندان برای پوشاندن و محافظت از دندان ضعیف به کار می رود. روکش دندان می تواند برای اصلاح دندان شکسته یا به عنوان پايه براي نگه داشتن بریج استفاده شود. جنس روکش دندان می تواند از مواد مختلفی مانند فلز، سرامیک و یا زيركونيا باشد.

اصلاح فرم دندان ها

دندان های با فرم نامناسب یا کج می توانند باعث شوند لبخند خود را پنهان کنید. دندانپزشک تان می تواند فرم دندان های تان را اصلاح کند و اعتماد به نفس را به شما برگرداند. این تغییر فرم همچنین می تواند مشکلات جویدن غذا را برای تان حل کند.

ارسال شده در اصلاح طرح لبخند, طراحی لبخند, طرح لبخند دندان توسط دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی | Tags: , , ,

ارسال نظر