مراقبت از روکش دندان

۷ ۱۳۹۶-۰۳-۱۱

مراقبت از روکش دندان

طول عمر روکش دندان 10 الی 15 سال است. در صورتی که برای مراقبت از روکش دندان ، دستورالعمل های دندانپزشک خود را رعایت کنید و بهداشت دهان را به درستی انجام دهید و به خوبی از دندان‌هایتان مراقبت کنید، طول عمر روکش از این هم بیشتر می‌شود. پس از دریافت روکش موقتی و روکش دائمی باید دستورالعمل دندانپزشکی را به خوبی رعایت کنید.

در فرایند تراش و آماده‌ سازی دندان، لایه عاج دندان در معرض محیط بیرونی قرار می‌گیرد. بنابراین دندان در مقابل باکتری‌ها و مواد مضر و نفوذ آنها از طریق عاج به پالپ ، آسیب ‌پذیر می‌شود. همچنین دندان در مقابل غذاهای داغ و سرد حساس می شود. در صورتی که دندان آماده سازی شده و تراش خورده، در جلوی دهان قرار داشته باشد، ظاهر لبخند را نیز تحت تأثیر قرار داده و نازیبا می‌کند. برای پیشگیری از این مشکلات باید در این مدت  از روکش موقتی استفاده کنید تا زمانی که روکش اصلی شما آماده شود.

روکش موقت دندان مانع حساسیت دندان به غذاهای گرم و سرد شده و جلوی ورود هرگونه مواد غذایی و باکتری‌ها به دندان را می‌گیرد. همچنین مانع جابه‌جایی و انحراف دندان‌های مجاور به سمت فضای خالی ایجاد شده، می‌شود.

مراقبت از روکش دندان موقتی

در صورتی که از روکش به ‌درستی مراقبت نکنید، پس از جایگذاری روکش ممکن است با مشکلات متعددی مواجه شوید. پوسیدگی دندان، التهاب بافت‌های احاطه کننده روکش دندان، پس‌روی لثه، تغییر رنگ روکش و مشکلات دیگر در صورت عدم مراقبت مناسب از روکش می‌تواند اتفاق بیفتد.

برخی اقدامات احتیاطی را بلافاصله پس از روکش کردن دندان باید انجام دهید و برخی از مراقبت ها نیز بلند مدت و مادام ‌العمر می‌باشد.

بعد از جدا شدن روکش دندان یا بریج دندان چه باید کرد؟

پس از چسباندن روکش موقتی چه کارهایی باید انجام دهیم؟

 • پس از چسباندن روکش موقتی تا نیم ساعت نباید چیزی بجوید چرا که چسب موقتی نیم ساعت طول می‌کشد تا عمل کند.
 • روکش موقتی استحکام زیادی ندارد. بنابراین نباید اشیای سخت مانند مداد، ناخن، یخ و غیره را بجوید یا گاز بگیرید.
 • هنگامی که روکش موقتی دارید، نباید غذاهای چسبناک بخورید وگرنه ممکن است روکش از جای خود دربیاید. از جویدن آدامس در این دوران خودداری کنید.
 • روکش موقتی به راحتی از جا در می‌آید. چرا که با چسب موقتی چسبانده شده است.
 • در این مدت ممکن است کمی به غذاهای داغ یا سرد حساسیت پیدا کنید اما نباید نگران باشید چرا که این اتفاق در مورد روکش دائمی رخ نمی‌دهد.
 • رنگ و اندازه روکش موقتی مشابه روکش دائمی که قرار است برایتان چسبانده شود، نیست.
 • بهداشت دهان را باید رعایت کنید. از مسواک با موهای نرم برای تمیز کردن دندان‌ها استفاده کنید. هر روز باید نخ دندان کشید. نخ دندان را نباید دور روکش موقتی بکشید چون ممکن است آن را از جا در بیاورد. روش نخ دندان کشیدن در صورت داشتن روکش موقت را از دندانپزشک بپرسید.

در صورتی که روکش موقتی از جا درآمد، باید هر چه سریع‌تر به دندان پزشک خود مراجعه کنید. احتمالاً دندان‌پزشک در این موارد اقدامات زیر را به شما توصیه می‌کند:

 • با وازلین، خمیر دندان یا برخی چسب‌های موقتی موجود روکش را به جای خود بچسبانید.
 • احتمالا پزشک به شما توصیه می‌کند با این بخش از دهانتان چیزی نخورید.
 • هنگام خوردن و خوابیدن باید روکش را در بیاورید و در سایر مواقع آن را بر روی دندان قرار دهید.
 • چسباندن مجدد روکش موقت دندان توسط دندانپزشک در صورتی انجام می‌شود که هنوز مدت زیادی تا آماده شدن روکش دائمی مانده باشد.

مراقبت از روکش دندان دائمی

 • پس از چسباندن روکش دائمی، به مدت یک روز نباید چیزی بجوید. چون چسب روکش دائمی 24 ساعت طول می‌کشد تا کامل عمل کند.
 • در ابتدا حساسیت خفیفی به غذاهای سرد و داغ پیدا می‌کنید که به تدریج ظرف چند هفته برطرف می‌شود.
 • برای افزایش طول عمر روکش، باید بهداشت دهان را به خوبی رعایت کنید.
 • باید مرتباً یک بار پس از صبحانه و یک بار پیش از خوابیدن مسواک بزنید. مسواک زدن حداقل باید دو دقیقه طول بکشد.
 • باید برای خارج کردن ذرات غذا و جرم و پلاک هر روز بین دندان‌ها را نخ دندان بکشید.
 • توصیه می‌شود روزی یک مرتبه از دهان ‌شویه استفاده کنید. ترجیحاً پیش از خوابیدن این کار را انجام دهید. دهان ‌شویه حاوی موادی است که به ذرات جرم و پلاک تجمع یافته در سطح دندان‌ها چسبیده و آنها را از دندان جدا می‌کنند. به همین علت دهان‌شویه باید با یک روش مکانیکی حذف پلاک مانند مسواک و نخ دندان همراه باشد.
 • ممکن است چند روز طول بکشد تا به روکش جدید عادت کنید. در ابتدا ممکن است زبانتان سطح روکش را بالاتر از دندانهای دیگر احساس کند. معمولاً چند روز طول می‌کشد تا بتوانید با روکش جدید خوب و راحت بجوید.
 • حداقل هر شش ماه یکبار باید به دندانپزشک مراجعه کنید. در این مراجعات نواحی اطراف روکش به دقت بررسی می شوند. در صورت بروز هرگونه مشکل، شناسایی زود هنگام و درمان در مراحل اولیه مشکل انجام خواهد شد.
 • در صورتی که روکش دائمی دندان از جا درآمد، باید فوراً با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا به شما بگوید چه کارهایی باید انجام دهید تا زمانی که بتوانید به مطب مراجعه کنید.
دیدگاه ها7)
نرگس2019 June 25پاسخ
خسته نباشید دکتر میرشکار عزیز خواستم بدونم رنج هزینه ها واسه انواع جنس روکش از چند تا چند است و اینکه آیا واسه هر دندان این مقدار متفاوت است یا خیر؟؟ یه سوال هم داشتم که از کجا باید فهمید که باید برای زیبایی از لمینت استفاده کنیم یا کامپوزیت یا روش های دیگر؟ در صورت مراجعه شما راهنمایی میکنید ؟
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی2019 June 26پاسخ
سلام حدود هزینه ها از واحدی ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ به ازای هر دندان هست. البته بدون در نظر گرفتن نياز به زيرسازي. چون ممكنه هر دندان نياز به ترميم زير روكش داشته باشه يا نياز به عصب كشي و پست داشته باشه كه اونها جدا محاسبه ميشه. برای انتخاب بین مواد مختلف هم معمولا ما کیس رو‌ ویزیت میکنیم و توضیحات لازم رو حضورا میگیم.
ستاره2019 September 29پاسخ
اقای دکتر من دندون یکمو ایمپلنت کردم روکشمو با چسب موقت گذاشتم دکترم گفت سه ماه ب سه ماه بیا معاینه کنم بعد یه سال چسب داعم میزنم بعد از یه سال دندونم لق شد افتاد رفتم پیش دکترم نبود پیش ی جراح بردم چسب داعم زد موقعی ک چسب زدروکشو خیلی فشار داد ک بچسبه اینقدر فشار زیاد بود ک لثه ام سفید شده بود و الان درد تو ناحیه ایمپلنت دارم ب نظر شما مشگلی پیش امده
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی2019 September 29پاسخ
معمولا به خاطر جمع شدن لثه اطراف ایمپلنت بعد از افتادن روکش، قرار دادن دوباره روکش باعث درد و سفید شدن لثه میشه و معمولا مشکلی پیش نمیاد ولی اگه درد ادامه پیدا کنه باید بررسی بشین.
ستاره2019 September 29پاسخ
یه سوالی دیگه داشتم . پروتزم که افتاد . دکتر جراح و پروتز خودم خارج از کشور بودند . برای همین مجبور شدم برم پیش یه جراح دیگه . وقتی رفتم و میخواست پروتزم را دوباره بچسبونه گفت فیکسچر توی فکت کوتاهه و با اندازه ی خیلی کمی از فکم اومده بیرون . گفت بیشتر از فکت میومد بیرون و ممکنه باعث بشه دوباره دندون بیفته . در صورتی که دکتر جراح من توی این منطقه بهترین جراح هست و بسیار مشهور است . دکتر هاشمی نیا آیا این مشکل جدی هست؟ سوال دوم اینه که الان که پروتز رو دوباره گذاشتم و درد دارم برای تسکین چکار کنم ؟ قرص یا کمپرس سرد یا....
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی2019 September 29پاسخ
من چون وضعیت ایمپلنت شما رو نمیدونم چجوریه نمیتونم راهنمایی درستی بکنم. باید به یه متخصص مراجعه کنید تا حضوری مشکلتون رو بررسی کنه ولی تا اون موقع مسکن و دهانشویه سرم نمکی ولرم میتونه کمک کنه.
ستاره2019 September 30پاسخ
خیلی ممنون متشکرم🙏

ارسال نظر