کدام نوع بریج دندان بهتر است؟

2017-04-04

کدام بریج دندان بهتر است؟

 

شکل- بریج دندان کاملا ثابت: به دندان های مجاور جای خالی اباتمنت گفته می شود.

انتخاب بریج دندان

چه فاکتورهایی در انتخاب نوع بریج دندان اهمیت دارند؟

وضعیت دندان های اباتمنت

دندان های اباتمنت به دندان هایی گفته می شود که بریج دندان را نگه می دارند. آیا این دندان ها سالم و دست نخورده هستند یا ترمیم یا پر شدگی زیاد یا حتی روکش دارند؟ اگر دندان های اباتمنت دست نخورده باشند بریج هر چه محافظه کارانه تر باشد (بخش کمتری از دندان تراشیده شود) بهتر است. در بریج کاملا ثابت (شکل بالا) تمام پورسلین دریل کاری زیادی در دندان انجام می شود و بهتر است در چنین شرایطی از آن اجتناب شود. هر چه دندان های اباتمنت پر شدگی بیشتری داشته باشند، احتمال استفاده از روکش بیشتر است تا بریج نقش محافظت کننده داشته باشد نه تخریب کننده. پر شدگی های کوچک دندان را می توان گاهی اوقات تعویض کرده و با بریج اینلی (اینله) ترکیب کرد.

بریج اینلی

شکل- بریج اینلی

بریج کامپوزیت تقویت شده فایبر گلس استفاده گسترده ای ندارد اما در صورتی که دندانپزشک تان بخواهد از آن استفاده کند در مواردی که دندان های کاملا سالم داشته باشید و بخواهید از آنها محافظت کنید این گزینه مطرح میشود

بریج رزین نگهدار یا مریلند

شکل- بریج رزین نگهدار یا مریلند (با باله فلزی یا رزینی)

موقعیت دندان در دهان

برای دندان های جلویی این گزینه ها مناسب تر هستند: بریج کاملا ثابت، بریج معلق، بریج رزین نگهدار. برای دندان های عقبی که فشار بیشتری را باید متحمل شوند اگر چه تمام بریج ها را میتوان استفاده کرد اما معمولا بریج های رزین نگهدار یا مریلند مناسب نیستند.

بریج یک طرفه

شکل- بریج یک طرفه

ظاهر و زیبایی بریج

از نظر زیبایی بهترین بریج ها بدون تردید بریج های ثابت یا بریج معلق یک طرفه است. بریج هایی که باله فلزی یا رزینی دارند (مریلند) و به دندان های مجاور چسبانده می شوند، ممکن است باعث خاکستری شدن دندان های اباتمنت شوند. بریج های پورسلین چسبی با حداقل دریل کاری استفاده می شوند اما هیچ جزء فلزی و مشکلات مربوط به آن را ندارند. معمولا برای جایگزینی دندان جلویی کناری از بریج معلق یک طرفه استفاده می شود (شکل بالا). برای این روش از دندان های نیش به عنوان دندان های اباتمنت استفاده می شود که ریشه های بسیار بلند و محکمی دارند. بنابراین همیشه ضرورتی ندارد از دندان جلویی وسطی به عنوان اباتمنت استفاده شود.

برای دندان جلویی کناری (که از دست دادن آن بسیار متداول است) نیز در صورتی که شرایط دهان از لحاظ بایت و غیره مساعد باشد، می توان از بریج مریلند استفاده کرد. هر چه به سمت عقب دهان می رویم اهمیت زیبایی بریج کاهش می یابد. در هر صورت اگر زیبایی بریج برایتان اهمیت زیادی دارد از بریج تمام پورسلین باید استفاده کنید.

عصب کشی دندان های اباتمنت

اگر یکی از دندان های پشتیبانی کننده بریج عصب کشی شده باشند، بهترین گزینه برای بریج استفاده از روکش است. بنابراین در چنین شرایطی بریج کاملا ثابت استفاده می شود. اگر دندان در درمان عصب کشی حاوی یه میله (پست) برای استحکام و پشتیبانی بیشتر باشد، برای پشتیبانی بریج چندان مناسب نیست چون فشاری که روی بریج وارد میشود خطر شکستگی دندان حاوی میله را افزایش می دهد بنابراین ممکن است دندان خود را از دست بدهید. با این حال در بسیاری از شرایط که گزینه ها محدود است ممکن است از این گزینه استفاده شود. همچنین در مواردی که فرد عادت به هم فشردن دندان ها و دندان قروچه دارد که باعث فشار زیاد به دندان ها می شود بهتر است از این گزینه استفاده نشود.

دوام بریج دندان

عوامل زیادی تعیین کننده موفقیت بریج هستند. به طور کلی بریج های مریلند دوام کمتری دارند چرا که کمترین میزان تراشیدن و آماده سازی دندان در این بریج ها انجام می شود. اگر چه این روش باعث محافظت بیشتر از ساختار دندان می شود اما از طرفی کل بریج تماما به قدرت چسب باله های بریج به سطح  دندان اتکا دارد. در صورت جدا شدن چسب باله بریج می توان دوباره آن را چسباند اما مدت زمانی که دوام می آورد احتمالا به اندازه قبل نیست. در صورت لزوم می توان پس از جدا شدن چسب رزین، از انواع دیگر بریج استفاده کرد. بریج کاملا ثابت و بریج ثابت – متحرک بیشترین طول عمر را داشته و نتایج آن ها بلند مدت است.

ترجیح دندانپزشک

دندانپزشکها پیش از این موارد مشابه زیادی را درمان کرده اند به همین علت می توانند پیش بینی کنند کدام نوع بریج با موقعیت و شرایط شما سازگارتر است. اگر شما از دندانپزشک بخواهید نوع خاصی از بریج را برایتان کار کند و دندانپزشک موافق نباشد، معایب بریج مد نظرتان را با شما در میان خواهد گذاشت تا تصمیم نهایی را خودتان بگیرید.

وضعیت بایت

بایت به موقعیت و تماس دندان ها در هنگام جفت بودن دندانها بر روی هم گفته می شود. بایت یک فاکتور کلیدی در موفقیت بریج است. در مواردی که از بریج کاملا ثابت استفاده می شود بایت طبیعی هیچ اشکالی ایجاد نمی کند اما در بریج مریلند اگر وضعیت دندان ها خارج از بایت باشد طول عمر بریج بیشتر می شود. هنگام جویدن با این بریج ها باید بیشتر مراقب باشید.

هزینه بریج دندان

هزینه بریج دندان ممکن است شما را به انتخاب نوع خاصی از بریج وادار نماید. همچنین ممکن است به خاطر گران تر بودن هزینه بریج نسبت به دندان مصنوعی، ترجیح دهید فعلا از دندان مصنوعی نیمه کامل استفاده کنید تا زمانی که از نظر مالی از عهده بریج یا حتی کاشت ایمپلنت بر آیید.

ارسال شده در بریج دندان, کدام نوع بریج بهتر است؟ توسط دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی | Tags: , , ,

ارسال نظر