گیر غذایی اطراف دندان و دندان های روکش شده یا ایمپلنت شده

2019-02-02

علل گیر غذایی

گیر غذایی یکی از بدترین مشکلات دندانی است که باعث احساس ناراحتی فراوان در بیماران می شود. از عوارض گیر کردن غذا در اطراف و بین دندان ها می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

  • پوسیدگی دندان
  • بیماری لثه و خونریزی لثه
  • درد و احساس فشار بین دندان ها
  • بوی بد دهان

از شایع ترین علل گیر غذایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پوسیدگی دندان

چنانچه محل تماس دو دندان مجاور روی یک دندان یا هر دو دندان دچار پوسیدگی گردد همانجا محل گیر کردن غذا خواهد شد. در چنین مواردی درمان ترمیم دندان های پوسیده است، که با این کار مشکل گیر غذایی هم بر طرف خواهد شد.

گیر غذایی دندان روکش شده یا ترمیم بعد از عصب کشی

ممکن است ترمیمی که روی دندان گذاشته می شود یا روکشی که برای دندان ساخته می شود کمی کوچکتر از حد نرمال باشد و بدین ترتیب تماس سفت و محکمی با دندان مجاور ایجاد نشود و باعث گیر کردن غذا شود. در چنین مواردی با تعویض ترمیم، اضافه کردن به روکش (در صورتیکه روکش سالم خارج شود) و یا تعویض روکش می توان مشکل گیر غذایی را برطرف نمود

حرکت دندان ها

این مورد مهم ترین و شایع ترین علت گیر غذایی می شود و معمولا علل مختلفی دارد. در صورتی که بیمار دچار دندان قروچه شبانه باشد، این فرایند خارج از اراده و کنترل بیمار است و بیمار هم هیچ اطلاعی از دندان قروچه شبانه ندارد. یکی از عواقب دندان قروچه حرکت دندان هاست که در اثر این حرکت بین دندان های فاصله افتاده و موجب گیر غذایی می شود. در چنین مواردی استفاده از الاستیک (کش) ارتودنسی می تواند دندان ها را به حالت اول برگرداند. اما برای نگاه داشتن دندان ها سر جای خود و جلوگیری از حرکت آن ها باید بیمار از وسیله ای به نام نایت گارد استفاده کند. این وسیله شبیه یک لایه نازک و شفاف تلق است که برای فرد ساخته می شود و روی دندان ها سوار می شود و مانع حرکت دندان ها می گردد.

گیر کردن غذا اطراف ایمپلنت

یکی از اتفاقات شایع در اطراف روکش ایمپلنت حرکت دندان مجاور ایمپلنت است. از آنجایی که دندان ها در استخوان فک ثابت نبوده بلکه شناور هستند، امکان حرکت آنها وجود دارد. اما ایمپلنت داخل استخوان فک ثابت است و هیچ گونه حرکتی ندارد. لذا در فرایند حرکت دندان ها، ایمپلنت در واقع از این حرکت جا می‌ماند و باعث ایجاد گیر غذایی می شود. به همین علت و چند دلیل تکنیکی دیگر روکش ایمپلنت اکثرا با چسب موقت به اباتمنت متصل می گردد تا امکان خارج کردن و اصلاح آن وجود داشته باشد.

ارسال شده در ایمپلنت، پروتزهای دندانی و ترمیم های دندانی توسط دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی | Tags: , ,

ارسال نظر