ایمپلنت دندان بدون جراحی چگونه است؟

۴ 2019-01-26

ایمپلنت بدون جراحی

این روزها درباره روش های جدید کاشت دندان بدون ایمپلنت با تکنولوژی جدید و دیجیتال، ایمپلنت بدون جراحی، ایمپلنت فوری و سایر اصطلاحات تبلیغاتی زیاد می شنویم. بسیاری از این اصطلاحات صرفا برای تبلیغات است و حقیقت ندارند. اما آیا واقعا کاشت دندان بدون جراحی ممکن است؟ در بعضی شرایط بله.

شرایط ایمپلنت بدون جراحی چیست؟

شرط اصلی اين روش وجود ميزان كافی بافت سخت (استخوان) و بافت نرم (لثه) مي باشد. در مواری كه هر يك از دو بافت نرم يا سخت مشكل داشته باشند يا نياز به پيوند استخوان یا لثه وجود داشته باشد، نمی توان بدون جراحی، ایمپلنت را داخل استخوان قرار داد.

در چه مواردی مي توان درمان ایمپلنت را بدون جراحی انجام داد؟

ایمپلنت پس از کشیدن دندان

در مواردی که یک دندان کشیده می شود، اگر مشکل عفونت و ضعیف بودن دیواره‌های استخوانی‌ وجود نداشته باشد می توان بعد از کشیدن دندان و بدون جراحی و برش بافت، ایمپلنت را داخل حفره دندان کشیده شده قرار داد.

ایمپلنت با پانچ

در مواردي كه ضخامت استخوان و همچنين ارتفاع آن مناسب باشد و در سي تی اسكن هيچ مورد مشكوكی وجود نداشته باشد، می توان بدون جراحی، ايمپلنت را در ناحيه قرار داد. به اين روش پانچ گفته می شود.

پانچ کردن لثه برای ایمپلنت فوری و بدون جراحی

در برخی موارد به جای برش بافت از پانچ بافت نرم استفاده می شود. در این روش با وسیله ای به نام پانچ یک قسمت دایره‌ای شکل از لثه در جایی که قرار است دندان کاشته شود، برداشته می شود و ایمپلنت بدون جراحی در آن محل قرار داده می شود. توجه داشته باشید که تنها مزیت روش پانچ به جراحی، عدم‌ تورم پس از ايمپلنت است. اما مشکل بزرگ آن از دست رفتن بافت لثه (همان میزانی که پانچ شده) و عدم دید و احاطه کافی دندانپزشک به ناحیه جراحی است.

در چه شرایطی حتما جراحی ایمپلنت باید انجام شود؟

در موارد زیر نمی توان از روش های بدون جراحی استفاده کرد:

نیاز به پیوند استخوان پیش از ایمپلنت

در موارد تحلیل استخوان فک كه بافت استخوان به ميزان كافی از نظر ضخامت يا ارتفاع وجود ندارد، حتما بايد لثه آن ناحيه كنار زده شده و از روشهای پيوند استخوان استفاده كرد.

نیاز به پیوند بافت نرم

در مواردي كه مشكل بافت نرم (لثه) وجود دارد، حتما بايد از روش جراحي باز استفاده شود و علاوه بر ناحيه ایمپلنت معمولا تكه اي پيوند لثه از كام بيمار برداشته و به ناحيه مورد نظر پيوند می شود.

نیاز به بالا بردن کف سینوس (سینوس لیفت)

در موارد زيادی پيشرفت يا گسترش سينوس فك بالا كه يك حفره پر از هوا است، بعد از كشيدن دندان اتفاق می افتد. در اين موارد امكان کاشت دندان داخل اين حفره هوايي وجود ندارد و حتما بايد كف حفره سينوس با كمك پيوند استخوان بالا برده شود. واضح است كه چنين پيوندي حتما نياز به جراحي باز ناحيه دارد.

ایمپلنت بدون جراحی یا ایمپلنت فوری

مزایای ایمپلنت بدون جراحی

  • چون در اين روش برش های عمودی و افقی بافت نرم به كار نمی رود، لذا تورم، كبودي و ناراحتی فرد بعد از عمل كمتر بوده و بيمار زودتر به حالت نرمال برمي گردد.
  • نياز به جراحي دوم براي آشكارسازی ایمپلنت بعد از چند ماه كه دندان کاشته شده با استخوان جوش خورد، منتفي می گردد.
  • با توجه به انجام ایمپلنت بلافاصله بعد از کشیدن دندان، نیازی به سپری شدن زمان لازم برای ترمیم جای دندان کشیده شده نیست و دوره درمان چند ماه زودتر تکمیل می شود. به دلیل کاهش مدت زمان درمان ایمپلنت، به این روش ایمپلنت فوری هم گفته می شود.

معايب روش ایمپلنت بدون جراحی

  • امكان انجام در موارد بسيار محدود
  • عدم ديد و دسترسي كافی به ناحيه
  • عدم امكان پيوند استخوان و لثه
  • از دست رفتن بافت لثه
  • امكان بروز انحراف از مسير و سوراخ شدن ديواره های استخوانی

بنابراین توجه داشته باشيد كه همه روش ها براي همه افراد مناسب نيست و هر روش مورد تجويز خاص خود را دارد. پس گول تبلیغات در این موارد را نخورید و انتخاب روش ‌جراحی را به دندانپزشک خود بسپارید.

ارسال شده در ایمپلنت دندان توسط دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی | Tags: , ,
دیدگاه ها4)
pooria2019 January 30پاسخ
لطفا در مورد ایمپلنت فوری هم توضیح میدین
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی2019 January 31پاسخ
ایمپلنت فوری زمانی است که بلافاصله بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت کاشته می شود که همان طور که در متن اشاره همیشه و در همه شرایط ممکن نیست و کاملا بستگی به شرایط بیمار دارد. همچنین زمانی که بعد از کاشت دندان بلافاصله تاج موقت برای ایمپلنت گذاشته می شود به ایمپلنت فوری معروف است. البته دلیل کار صرفا حفظ زیبایی به صورت موقت (تا زمان آماده شدن تاج دائمی) برای دندان های جلو است که نداشتن دندان، ظاهر لبخند فرد را خراب نکند. برای دندان های عقب این کار توصیه نمی شود.
ترانه فرجی2019 September 13پاسخ
سلام وقت بخیر ،آقای دکتر آ یا برای ایمپلنت باید چند ماه بدون دندان بود اگر اینجوری باشه که خیلی زشت است ای راهی هست برای این کار که تا زمان حاضر بودن بدون دندان نباشیم ممنون
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی2019 September 13پاسخ
در برخی موارد استثنایی کاشت دندان، چنانچه شرایط اجازه دهد و ایمپلنت با نیروی مناسب در استخوان ثابت شود، می توان بلافاصله قسمت تاج یا همان پروتز را روی آن نصب کرد. البته نه پروتز دائمی، بلکه پروتز موقت و فقط برای تامین زیبایی. این روش ریسک عدم اتصال ایمپلنت با استخوان را بالا می برد چون در شرایط ویژه از آن استفاده می شود. مثلا در نواحی جلوی دهان که به علت موقعیت اجتماعی بیمار، نمی تواند خالی از دندان بماند. در این شرایط اگر نیروی تثبیت ایمپلنت داخل استخوان مناسب باشد، بلافاصله می توان روکش موقت هم برای بیمار نصب نمود تا مجبور به تحمل بی دندانی در طی دوران جوش خوردن ایمپلنت با استخوان نشود. این روش هم به نام ایمپلنت فوری نامیده می شود. اما باید توجه داشت که برای تمام نواحی و تمام ایمپلنتها قابل انجام نیست. لذا بهتر است در این مورد با دندانپزشک خود مشورت کنید.

ارسال نظر