مشکلات دندان (آشنایی با مشکلات دهان و دندان)

2017-03-06

مشکلات دندان

بسیاری از پزشکان دهان را پنجره ای رو به سلامت عمومی می دانند. به این معنی که گاهی مشکلات پزشکی و بیماری ها را می توان از طریق علائمی که در دهان پدیدار می شوند، شناسایی نمود. انجمن دندانپزشکی امریکا 5 مشکل شایع دهان و دندان را مطرح می کند که نشانگر بروز مشکلی در سلامت دهان و دندان یا بدن است. در اینجا به این 5 مشکل مهم دهان و دندان اشاره می کنیم.

  • دائمی بودن بوی بد دهان: تنها اهمیت رسیدگی به بوی بد دهان، جلوگیری از دوری کردن دیگران از شما نیست. بلکه ممکن است این وضعیت نشان دهنده مشکلی در سلامتی شما باشد. بوی بد دائمی دهان می تواند یکی از علائم اولیه بیماری لثه باشد. بیماری لثه در مراحل اولیه دردی ایجاد نمی کند. بنابراین بیشتر افراد متوجه آن نمی شوند تا زمانی که بیماری لثه به استخوان زیر دندان آسیب وارد کند. خوشبختانه اگر بیماری لثه را در مراحل اولیه شناسایی کنید آسیب های آن برگشت پذیر است. تنها کافیست زمان بیشتری صرف رسیدگی به دهان خود کرده و هر روز با روش صحیح مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
  • قرمزی، تورم و خونریزی لثه: اگر احساس می کنید لثه تان باد کرده و با این که به صورت صحیح و به دفعات لازم مسواک می زنید و نخ دندان می کشید خونریزی می کند، احتمال دارد به دیابت مبتلا شده باشید. اگر مشکل لثه شما برطرف نمی شود و علائم دیگر دیابت مانند تشنگی یا گرسنگی شدید، خستگی یا تاری دید را تجربه کردید، هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.
  • درد طولانی زبان: بدیهی است اگر غذای داغ بخورید یا زبانتان را گاز بگیرید، زبانتان اندکی درد می گیرد اما درد طولانی مدت زبان یا گلو که بیش از دو هفته طول بکشد، یکی از شایع ترین علائم سرطان دهان است. در صورت تجربه این نشانه، هر گونه زخم، برجستگی، ضایعه یا توده ای که برطرف نمی شود را خوب زیر نظر بگیرید. اگر این ضایعات ظرف دو هفته برطرف نشدند برای اطمینان از سلامت دهانتان به دندانپزشک مراجعه کنید.
  • لکه ها یا خال های ناگهانی: در صورتی که تعدادی خال ریز سفید رنگ در اطراف دندان آسیاب پایین شروع به تشکیل کردند، ممکن است در آینده ای نزدیک دچار عفونت ویروسی شوید. این خال ها یا زخم های کوچک به علامت پیش بینی کننده سرخک شهرت دارند. تجربه علائم دیگر سرخک مانند تب، سرفه یا آبریزش بینی ظرف چند روز بعد و جوش های خارشی روی پوست علائم بعدی آن است. در صورت تجربه خال های سفید در اطراف دندان آسیاب، به پزشک مراجعه کنید.
  • تغییر رنگ شدید دندان: ممکن است مصرف زیاد چای و قهوه را مسئول زرد یا سیاه شدن دندان های خود بدانید. اما گاهی اوقات دلیل دیگری وجود دارد. اگر دندان هایتان رنگ مایل به قهوه ای یا سیاه پیدا کرده است، ممکن است دچار پوسیدگی عمیق ریشه ای دندان شده باشید. راه حل این نوع از مشکلات دندان ، تخلیه پوسیدگی و پر کردن دندان و در مواردی که پالپ عفونی شده باشد، عصب کشی است.
ارسال شده در آشنایی با مشکلات دهان و دندان توسط دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی | Tags: , , ,

ارسال نظر