بعد از جدا شدن روکش دندان یا بریج دندان چه باید کرد؟

۲۳ 2017-12-01

بعد از جدا شدن روکش دندان یا بریج دندان (افتادن روکش دندان) چه باید کرد؟

آیا می توان روکش دندان یا بریج دندان را که از دندان جدا شده، در خارج دهان نگهداری کرد؟

تا چه مدت می توان روکش دندان و یا بریجی که از دندان افتاده است را در خارج دهان نگهداری کرد؟ چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

برای پاسخ به این سوال ها که درباره افتادن روکش دندان است، باید ابتدا نحوه اتصال دندان ها به فک را بررسی کنیم. بسیاری از مردم تصور می کنند که دندان ها به طور ثابت و بدون حرکت به استخوان های فک چسبیده اند و هیچ حرکتی ندارند و به اصطلاح علم مکانیک، سیستم دندان ها را یک سیستم استاتیک یا ثابت و بدون حرکت و تغییر می دانند. اما واقعیت کاملا برعکس است و سیستم دندان ها کاملا یک سیستم پویا و داینامیک است.

دندان ها در فک ثابت نیستند

اولین دلیل برای حرکت دندان ها این است که دندان ها توسط میلیون ها الیاف بسیار ریز به نام پریودنشیم در حوزه هایی به شکل ریشه دندان ها در استخوان فک شناور می باشند. برای درک این مطلب می توانید انگشت نشانه خود را روی دندان های پیشین بالا بگذارید و همزمان با دندان های فک پایین به دندان های فک بالا ضربه هایی وارد کنید. خواهید دید که دندان ها به وضوح زیر انگشت شما حرکت خواهند کرد.

دومین دلیل سایش دندان ها است که دائما در حال انجام است و باعث تغییر اندازه و موقعیت دندان ها می شود.

یک ویژگی بسیار جالب دندان ها این است که قابلیت رشد دارند. یعنی از حوزه ای که در آن قرار دارند رشد می کنند و در فک بالا به سمت پایین و در فک پایین به سمت بالا حرکت می کنند. این رشد تا زمانی که دندان ها با یک مانع که معمولا دندان مقابل است، برخورد کند، ادامه می یابد. به همین شکل دندان ها به سمت فضای بی دندانی مجاور خود حرکت می کنند.

چنانچه دندانی کشیده شود و بلافاصله جایگزین نشود، دندان های مجاور ممکن است به سمت این فضا متمایل شوند یا دندان فک مقابل به داخل این فضا رشد کند که هر دوی این اتفاقات می تواند مشکل جدی در جایگزینی دندان در فضای دندان کشیده شده ایجاد کند.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

اینستاگرام دکتر میرشکار متخصص دندانپزشکی زیبایی و ایمپلنت

پس از جدا شدن روکش دندان یا بریج چه باید کرد؟

همین پدیده در مورد روکش یا بریجی که از دندان جدا می شود اتفاق می افتد. چنانچه روکش یا بریجی که فضاها را کاملا پر کرده است جدا شود و ما آن را مدتی خارج از دهان نگهداری کنیم و بلافاصله برای چسباندن آن مراجعه نکنیم، دندان های مجاور و یا رو به روی آن ممکن است به فضای لازم برای نصب مجدد روکش یا بریج وارد شوند و امکان قرارگیری آن را بسیار سخت و یا حتی غیرممکن کند.

مراقبت از روکش دندان

بنابراین توصیه کلی این است که اولا حتما در اسرع وقت دندان کشیده شده را جایگزین کنید. ثانیا هرگاه روکش یا بریجی از محل قرارگیری خود جدا شد، بلافاصله به دندانپزشک خود یا نزدیک ترین دندانپزشک مراجعه کنید.

 

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست؟

لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟

لمینت سرامیکی

اصلاح طرح لبخند

روکش سرامیکی دندان

نمونه های درمان

ارسال شده در آناتومی دندان, افتادن روکش دندان, انواع روکش دندان, ایمپلنت, مراقبت از روکش دندان, مراقبت بعد از پروتز ثابت, مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان توسط دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
دیدگاه ها23)
الهامMarch 28پاسخ
سلام.من 4سال پیش دندون 6 پایینم و تراشیدم روکش کردم و الان ناخوداگاه افتاد و بلعیده شد. میخواستم ببینم با توجه به ایام تعطیلات نوروز من میتونم تا یک ماه دندونِ بدون روکشم باشه؟؟ مشکلی پیش نمیاد
دکتر محمد میرشکار، دندانپزشک زیبایی، متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانیApril 3پاسخ
سلام. بله میتونه بدون روکش بمونه.
فاطمهMay 6پاسخ
سلام خسته نباشيد من دندونمو بريدج كردم يه دندون در فاصله خالي گذاشته و يه روكش هم كرده اصلا دوست ندارم امكان داره كه جدا كنم ولمينت كنم؟؟
دکتر محمد میرشکار، دندانپزشک زیبایی، متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانیMay 12پاسخ
لمینیت که نه اما ایمپلنت میشه.
سميراJuly 4پاسخ
سلام. من دوتا از دندون هاى فك بالام رو ٨ ماه پيش روكش كردم، و چند وقته به شدت اذيت ميكنه دردش يه جوريه كه انگار چيزى ميتپه، الانم كه دردش خيلى زياد شده و روكش لق شده و بوى خيلى بدى ميده. من حال حاضر ايران نيستم و دوهفته طول ميكشه برگردم، با توجه به اينكه هزينه هاى پزشكى اينجا وحشتناك بالاس ، بنظرتون چكار ميتونم بكنم؟ بخاطر عفونتش اموكسى سيلين و ميترانيدازول ميخورم.
دکتر محمد میرشکار، دندانپزشک زیبایی، متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانیJuly 10پاسخ
سلام این مشکل نیاز به مداخله یک دندانپزشک داره و از دست شما کاری بر نمیاد. باید مسئله بررسی و هر چه زودتر برطرف بشه.
احمد رمضانیSeptember 30پاسخ
سلام آقای دکتر میرشکار من یک بریج دندانی دارم که بر پایه دندانهای 3 چپ و راست بالا قرار دارد و شامل سه دندان پروتزی بین دو دندان 3 چپ و راست(دندانهای نیش) ویک دندان پروتزی 4 چپ است. متاسفانه دندان پایه 3 راست پوسیده شده و باید خارج شود. دندان 4 (درست کنار پایه پوسیده) راست بالا سالم است. آیا امکان حذف 3 راست و حفظ بقیه پروتز با جایگزینی دندان 4 به عنوان پایه وجود دارد؟ تشکر فراوان از لطف شما
دکتر محمد میرشکار، دندانپزشک زیبایی، متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانیOctober 2پاسخ
سلام خیر امکانپذیر نیست. همین بلند بودن بریج باعث پوسیدگی ۳ شده و حتما باید با ایمپلنت جایگزین بشه.
رسول دهقانNovember 23پاسخ
سلام آقای دکتر. درصورتی که دندانهای زیر روکش پوسیده شده باشند بازهم امکان چسباندن روکش هست؟ من سفری درپیش دارم و متاسفانه روکش دندانهای ۱تا۵ سمت چپ فک بالا که به هم متصل هستند با پوسیده شدن دندانهای زیر روکش افتاده. لطفا راهنماییم کنید. ممنون
دکتر محمد میرشکار، دندانپزشک زیبایی، متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانیNovember 26پاسخ
سلام وقتی پایه پوسیده بشه دیگه متاسفانه چیزی برای چسباندن وجود نداره. به خصوص اینکه به خاطر پوسیدگی ها بریج قدیمی هم افتاده.
ستارهDecember 26پاسخ
با سلام بنده دندونم رو عصب کشی کردم .داخلش فایبر پست گزاشته شده و روکش شده.۱۰ سال میگدره و زیر روکشم پوسیدگی دارم مطابق عکسopgایا میشه پوسیدگی رو رفع و روکش جدید گزاشت؟اگر خیر راه حلش چی هست
دکتر محمد میرشکار، دندانپزشک زیبایی، متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانیDecember 31پاسخ
سلام میزان و ناحیه پوسیدگی مهمه، در برخی از موارد میشه نجاتش داد و برخی موارد خیر. باید حتما روکش برداشته بشه و مستقیما ناحیه بررسی بشه. اگر هم نشه نجاتش داد اولین راه جایگزینی ایمپلنته.
مریمJanuary 6پاسخ
سلام چند روکش متصل به هم دارم احساس لقی کردم برای فردا نوبت دکتر گرفتم ایا بتید روکش جدید بگذارم یا همان ها را چسب میزند دوباره یاد اورشوم روکش در نیامده لق شده
دکتر محمد میرشکار، دندانپزشک زیبایی، متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانیJanuary 7پاسخ
سلام باید بررسی کنن. علت لقی چیزهای مختلفی می تونه باشه. از شسته شدن چسب، لقی پست زیر روکش، پوسیدگی تاج دندان زیر روکش و یا شکستگی اون. بنابراین اولین کار در آوردن بریج و‌بررسی مستقیم اون ناحیه است که ببینن آیا می شه دوباره بریج رو استفاده کنن یا نه.
مرتضی زارعJune 15پاسخ
سلام من دوسال پیش دندونم رو کش کردم الان یک دفعه ازجاش در اومده ،الان گذاشتمش سرجاش ولی تا میخوام غذا بخورم در میاد باید چیکار کنم همین دندون روکش شده رو میشه درست کرد یا باید عوض بشه؟
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیباییJune 16پاسخ
سلام باید به دندانپزشک مراجعه کنین. اگر زیرش پوسیدگی نداشته باشه و‌ روکش هم سالم باشه میشه دوباره استفاده بشه.
علی احمدیAugust 23پاسخ
سلام اقای دکتر دندون نیش من شکسته و مجبور شدم بکشم و کار ایمپلند هم نیس بنظرتون بریج کنم خوبه؟؟
فرشادSeptember 1پاسخ
سلام خسته نباشید،من ۴تا دندون روکش کردم که دوتا وسطی بریج هست،حالا بعد از گذاشتن روکشها بریج های وسط با لثه کمی فاصله دارن و رو لثه ننشستن،و دکتر معالج گفتن که لثه ها رشد میکنن رو به بالا ایا حقیقت دارد؟!
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیباییSeptember 2پاسخ
خیر لثه در اون‌ ناحیه رشد نمیکنه.
مهدي كندرانيDecember 2پاسخ
با سلام دندون من يصورت بريج و در غالب 4واحد به هم متصل شد كه بعد از گذشت 2 سال جدا شد و دندان در روكش جا مانده چه بايد بكنم
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیباییDecember 5پاسخ
معمولا وقتی این حالت اتفاق می‌افته یا بخشی از نسج دندان یا پرکردگی زیر روکش هست که شکسته و داخل روکش مانده یا پست دندان هست که داخل روکش به شکل یک قسمت تیز و میخ مانند دیده میشه. در این موارد مهمتر از آنچه که داخل روکش باقیمانده، دندان داخل دهان است که باید بررسی شود که آیا امکان حفظ آن وجود دارد یا خیر.
سارا2020 February 9پاسخ
سلام خسته نباشید من یکی از دندونهای آسیاب فک پایین سمت راست رو به تازگی ایمپیلنت کردم. زیر روکش مواد غذایی جمع میشه طوری که وقتی نخ دندون میندازم تا زیر روکش میره. باید به پزشک مراجعه کنم؟
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی2020 February 10پاسخ
سلام بله حتما چون گیر غذایی منجر به التهاب لثه و تحلیل لثه و استخوان اطرافش میشه.

ارسال نظر