لمینت دندان چیست؟ (+ فیلم مراحل نصب لمینت دندان)

۶ ۱۳۹۷-۱۰-۱۵

مقدمه

در این مطلب به بررسی درمان زیبایی لمینت و به خصوص لمینت سرامیکی دندان از نظر مشکلات زیبایی دندان که با این درمان حل می شوند، مراحل انجام و تراش دندان و چسباندن آن، فواید و مشکلات آن، دوام و مراقبت از آن، درمان های جایگزین برای لمینت و هزینه آن پرداخته می شود. همچنین فیلم انجام لمینت سرامیکی دندان در دو جلسه توسط دکتر میرشکار ارائه شده است.

لمینت دندان یا ونیر دندان چیست؟

لمینت دندان که به آن ونیر پرسلن یا لمینیت سرامیکی هم می گویند، پوسته های نازک شکل داده شده و همرنگ دندان هستند که برای پوشش سطح جلوی دندان شما و بهبود ظاهر دندان و اصلاح طرح لبخند استفاده می شوند. این پوسته ها به سطح جلوی دندان چسبانده می شوند و رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان را تغییر می دهند.
مواد سازنده لمینت، رزین کامپوزیت یا پرسلن است. لمینیت ساخته شده از پرسلن مقاومت بیشتری در برابر لکه شدن دندان دارد. همچنین نور را مانند دندان طبیعی منعکس می کند. بنابراین لمینت پرسلن یا همان لمینت سرامیکی شباهت بیشتری به دندان طبیعی دارد. حتما با دندانپزشک خود درباره انتخاب جنس لمینت مشورت کنید.

لمینت سرامیکی دندان در اصلاح طرح لبخند

قیمت لمینت دندان چقدر است؟ (سال 97)

هزینه لمینیت به جنس مواد استفاده شده (نوع ونیر پرسلن یا کامپوزیت) و پیچیدگی کار بر روی دندان هر فرد بستگی دارد و متغیر است. قیمت لمینیت سرامیکی بین 2200000 تا 2500000 تومان است. ونیر کامپوزیت هزینه کمتری دارد و قیمت آن بین 850000 تا 1100000 تومان است.

لمینت سرامیکی چه مشکلات دندانی را حل می کند؟

این درمان زیبایی دندان عموما برای درمان مشکلات دندانی زیر استفاده می شود:

تغییر رنگ دندان

دندان هایی که رنگ آن ها به هر دلیل تغییر پیدا کرده است از جمله تغییر رنگ پس از درمان روت کانال و لکه های باقی مانده از مصرف داروها روی دندان یا تغییر رنگ به دلیل مصرف بیش از حد فلوراید یا پر کردن دندان، با لمینیت به رنگ طبیعی خود باز می گردند.

انتخاب رنگ لمینت سرامیکی

انتخاب رنگ لمینیت سرامیکی متناسب با دندان های مجاور

دندان های ساییده شده

دندان هایی که به دلیل نگهداری نامناسب ساییده شده و فرسوده شده اند.

دندان های آسیب دیده

دندان هایی که لبه آن ها پریده یا دندان های شکسته

فرم نامناسب دندان ها

دندان های نامنظم، ناهموار یا دارای فرم نامناسب یا ترک خورده

فاصله دندان ها

دندان های با فاصله از هم ( که توسط این درمان فاصله بین دندان ها پوشانده می شود )

لمینت یا ارتودنسی

لمینت سرامیکی دندان در چند جلسه انجام می شود؟

معمولا برای درمان لمینیت سرامیکی دو تا سه جلسه حضور در مطب دندانپزشکی نیاز است. در جلسه اول پس از مشاوره با دندانپزشک و معاینه اولیه، کار آماده سازی و تراش دندان پایه برای لمینیت انجام می شود. در جلسه دوم لمینیت های آماده شده بر روی دندان تست می شوند و در صورت نیاز اصلاح می شوند و در جلسه سوم لمینت بر روی دندان شما چسبانده می شود. درمان لمینیت را می توان به طور همزمان بر روی یک‌ یا چند دندان انجام داد. در ادامه مراحل انجام لمینت توضیح داده می شود.

مراحل نصب لمینت سرامیکی دندان

مرحله اول مشاوره با دندانپزشک و معاینه اولیه است. در این مرحله شما باید هدفتان از انجام لمینیت و نتیجه مورد انتظارتان را بیان کنید. سپس معاینه دندانپزشک برای بررسی دندان ها برای لمینیت انجام می شود. ممکن است دندانپزشک نیاز به عکس اشعه x برای بررسی بیشتر داشته باشد.

آماده سازی دندان برای لمینت: قالبگیری از دندان ها و تراش دندان ها

در آماده سازی سطح دندان برای لمینت، دندانپزشک به میزان حدود 0.3 تا 0.7 میلی متر از مینای سطح دندان را می تراشد که به اندازه میزان ضخامت لمینتی است که قرار است بر روی سطح دندان چسبانده شود. میزان تراش ارتفاع دندان بسته به نیاز افزایش ارتفاع یا سایش دندان ها، از ۰ تا ۱ میلی متر متغیر است. قبل از تراش مینای سطح دندان، دندانپزشک محل مورد نظر را بی حس می کند. البته همیشه بی حسی نیاز نیست و دردی احساس نمی شود. به ویژه زمانی که میزان تراش مورد نیاز حداقل است. بنابر این در برابر سوال همیشگی “آیا لمینیت دندان درد دارد؟” باید گفت خیر.

پیش از تراش دندان برای لمینت، دندانپزشک از دندان های مورد نظر قالب تهیه می کند. این قالب به لابراتوار فرستاده می شود تا لمینت سرامیکی برای دندان های شما ساخته شود. همچنین می توان به جای فرستادن قالب به لابراتوار، لمینت را با دستگاه CAD/CAM ساخت. پس از تراش دندان و قبل از آماده شدن لمینت برای چسباندن روی دندان، دندانپزشک از یک روکش موقت بر روی دندان های تراش خورده استفاده می کند.

لمینیت سرامیکی تراش خورده در لابراتوار

لمینت سرامیکی تراش خورده در لابراتوار

چسباندن لمینت سرامیکی به دندان

دندانپزشک قبل از چسباندن لمینت به صورت دائمی بر روی دندان، آن ها را به صورت موقت روی دندان ها می گذارد تا از اندازه و رنگ آن ها اطمینان حاصل کند. رنگ چسبی که لمینت را به دندان می چسباند روی رنگ نهایی و ظاهر دندان تاثیر می گذارد. بنابراین رنگ چسب بر اساس رنگ نهایی مورد نظر لمینت انتخاب می شود. قبل از چسباندن لمینت، دندان ها باید آماده شوند. روکش موقت دندان که در جلسه قبل روی دندان ها گذاشته شده بود جدا می شوند. سپس دندان ها تمیز می شوند تا آماده اتصال محکم تر لمینت به آن ها شوند و بعد دندانپزشک با چسب مخصوصی لمینت را به سطح دندان می چسباند.

هنگامی که لمینیت به درستی در جای خود قرار گرفت، اشعه نور مخصوصی به دندان ها تابانده می شود که چسب استفاده شده را فعال می کند و اتصال لمینیت به دندان کاملا محکم می شود. مرحله آخر پاک کردن اضافات چسب و ارزیابی جویدن با شرایط جدید دندان ها و تنظیم های نهایی در لمینت است. ممکن است در بعضی موارد دندانپزشک از شما بخواهد تا برای بررسی تاثیر لمینیت بر روی لثه هایتان و همچنین بررسی نهایی محل قرارگیری لمینیت، چند هفته بعد مراجعه کنید.

فیلم مراحل انجام لمینت سرامیکی دندان در دو جلسه

در این سه فیلم مراحل نصب لمینیت سرامیکی برای فک بالا و فک پایین و نتیجه نهایی آن را می بینید.

جلسه اول

در جلسه اول، ابتدا برای تعیین میزان تراش، روی دندان ها شیارهایی ایجاد می شود. سپس این شیارها با مداد علامت زده می شوند. میزان تراش دندان فقط در حد پاک شدن خطوط مدادی و بسیار کم است. سپس قالبگیری انجام می شود و دندان های تراش خورده با روکش های موقت کامپوزیتی پوشیده می شوند. این روکش موقتی تا جلسه تحویل لمینیت روی دندان باقی می ماند.

جلسه دوم

در جلسه دوم، ابتدا روکش های موقت کامپوزیتی برداشته می شوند و دندان های پایه تمیز می شوند. لمینیت های ساخته شده با چسب رزین بر روی دندان های تراش خورده چسبانده می شوند. چسب ها از اطراف و بین دندان ها پاک می شوند و سپس با نور مخصوصی ثابت می شوند و لمینیت ها به صورت دائمی می چسبند.

فیلم کل فرایند لمینت سرامیکی در دو جلسه

حساسیت دندان ها بعد از لیمنت سرامیکی

ممکن است دندان ها بعد از لمینیت دچار حساسیت به مواد سرد یا گرم شوند. این حساسیت موقت است و دلیل آن تنظیم نشدن درست لمینیت و تماس نامناسب دندان ها در هنگام بسته شدن فک است. با تنظیم‌ درست و دقیق دندانپزشک، این حساسیت برطرف میشود. ‌

احتمال پوسیدگی دندان لمینیت شده

بسیاری فکر می کنند که درمان لمینیت سرامیکی به دلیل تراش مینای دندان پایه باعث افزایش احتمال پوسیدگی دندان می شود. باید گفت اگر این کار به درستی انجام شود و میزان تراش دندان کم باشد و تطابق لمینت و دندان خوب باشد، پوسیدگی دندان اتفاق نمی افتد. البته رعایت بهداشت دهان و دندان نقش مهمی در جلوگیری از پوسیدگی دندان بعد از لمینیت دارد.

همچنین دندان های لمینت شده مانند سایر دندان ها احتمال پوسیدگی دارند. در صورت خرابی دندان لمینیت شده، ممکن است نیاز باشد به جای لمینیت، از روکش دندان استفاده شود.

لمینیت برای چه کسانی مناسب نیست؟

لمینت برای افرادی که دندان های پوسیده دارند، یا دندان های ضعیف ناشی از پوسیدگی دندان یا شکستگی یا پر شدگی در حجم زیادی از دندان دارند، یا بیماری حاد لثه دارند یا در سطح دندان خود مقدار ناکافی از مینای دندان دارند، مناسب نیست.
همچنین افرادی که عادت به شکستن مواد غذایی با دندان خود دارند مناسب این درمان نیستند. چون این فعالیت باعث شکستن و ترک خوردن لمینیت می شود.

فواید لمینت سرامیکی دندان چیست؟

فواید لمینیت سرامیکی عبارتند از:

 • لمینیت ظاهر طبیعی دندان را حفظ می کند.
 • بافت لثه به خوبی لمینت سرامیکی را تحمل می کند.
 • لمینیت سرامیکی مقاومت خوبی در برابر لکه شدن دارد.
 • رنگ لمینت سرامیکی قابل انتخاب است و ظاهر درخشانی به دندان های شما می دهد.
 • لمینیت به فرم و رنگ دندان های شما ظاهری ماندگار می دهد و دیگر رنگ و شکل دندان هایتان تغییر نمی کند.
 • برای آماده سازی دندان، تراش بسیار کمتری نسبت به روکش نیاز است. با این وجود جایگزین بسیار بهتری از نظر زیبایی نسبت به روکش دندان است.

مشکلات لمینت سرامیکی دندان چیست؟

جنبه های منفی لمینیت دندان عبارتند از:

 • انجام لمینیت غیر قابل برگشت است.
 • هزینه لمینیت سرامیکی دندان بیشتر از کامپوزیت است.
 • لمینت سرامیکی در صورت شکستن و ترک خوردن قابل بازیابی نیست و باید یک لمینیت جدید چسبانده شود.
 • ممکن است لمینت دقیقا همرنگ دندان های مجاور شما نباشد. همچنین رنگ لمینیت بعد از چسبانده شدن تغییر نمی کند. بنابراین اگر تصمیم به سفید کردن دندان هایتان دارید، قبل از انجام لمینیت این کار را بکنید. (بلیچینگ یا لمینت)
 • هرچند به ندرت احتمال افتادن لمینت و جدا شدن چسب آن وجود دارد، اما بهتر است بعد از لمینیت مراقب فشاری که به دندان هایتان می آورید باشید. از دندان هایتان برای جویدن اجسام سفت مانند مداد، ناخن، یخ و مانند این ها استفاده نکنید.

دوام لمینت دندان چقدر است؟

لمینت سرامیکی به طور متوسط بین 7 تا 15 سال دوام دارد. بعد از سپری شدن طول عمر مفید لمینت، ممکن است نیاز به تعویض آن داشته باشید. لمینیت کامپوزیت دوام کمتری دارد و معمولا بین 5 تا 7 سال عمر مفید آن است. البته ونیر کامپوزیت در طول زمان نیاز به ترمیم دارد.

آیا لمینت دندان به مراقبت خاصی نیاز دارد؟

لمینیت سرامیکی به مراقبت خاصی نیاز ندارد. ولی باید بهداشت دهان را رعایت کنید و مرتباً از مسواک و نخ دندان استفاده کنید.
با وجود اینکه لمینت سرامیکی در برابر لکه شدن مقاوم است، اما توصیه می شود از مواد غذایی و نوشیدنی که باعث لکه شدن دندان ها می شوند مانند قهوه و چای کمتر استفاده کنید.

آیا جایگزینی برای لمینت سرامیکی وجود دارد؟

بله جایگزین های لمینیت سرامیکی عبارتند از روکش دندان و کامپوزیت دندان. لمینت بهترین انتخاب برای کسانی است که می خواهند ظاهر دندان خود را بسیار تغییر دهند (بسیار بیشتر از کامپوزیت دندان) اما به روکش دندان نیازی ندارند.

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت

ارسال شده در لمینت دندان, لمینت سرامیکی دندان توسط دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی | Tags: , ,
دیدگاه ها6)
آتریسا2019 April 17پاسخ
آیا لمینت دندان ،باعث میشه که دندانها پوسیده نشن؟
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی2019 April 18پاسخ
سلام لمینیت پوششی از جنس سرامیکه که فقط سطح خارجی دندان رو میپوشونه. پشت دندان بازه و احتمال پوسیدگی مثل یک دندان معمولی براش وجود داره. ضمن اینکه هیچ درمانی نیست که موجب جلوگیری از پوسیدگی بشه، حتی در روکش‌ هم که تمام سطح دندان پوشیده میشه، اگر بهداشت فرد خوب نباشه از زیر پوسیده میشه.
Mahbanoo2019 April 26پاسخ
پس از قالبگیری چند روز ساخت و آماده شدن لمینت طول میکشد
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی2019 May 1پاسخ
سلام ده روز تا دو هفته بعد از قالب گیری دندان، لمینیت سرامیکی آماده می شود.
هانا2019 July 8پاسخ
سلام خسته نباشید ،دندانی که عصب کشی شده هم قابل انجام لمینت هست؟
دکتر محمد میرشکار | متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی | دندانپزشکی زیبایی2019 July 8پاسخ
سلام دندان عصب کشی شده معمولا بهتر است که روکش شود. برای دندان هایی که زیبایی آن ها مهم است از روکش سرامیکی که همرنگ دندان است در کنار سایر دندان های لمینیت شده استفاده می شود.

ارسال نظر